Irak Türkmen Cephesi, Kürdistan Yurtseverler Birliği ile görüştü

Erşat Salihi Başkanlığı'ndaki Irak Türkmen Cephesi heyeti, Süleymaniye kentinde Celal Talabani'nin kontrolündeki IKYB'nin Siyasi Büro Başkanı Mulla Bahtiyar'ın başkanlığındaki heyetle görüştü. Türkmen ile Kürt bölgelerindeki son gelişmeler ele alındı.

Kurultay

ITC ve IKYB görüştü

Irak Türkmen Cephesi Başkanı Erşat Salihi ve yönetim kurulu üyerlerinden oluşan heyet, Kürdistan Yurtsever Birliği Siyasi Büro Başkanı Mulla Bahtiyar ile Süleymaniye şehrinde bir araya geldi. Görüşmede, ülkede ve özellikle Türkmen bölgesi ile Kürt bölgesi'nde yaşanan son gelişmeleri ele alındı.

Toplantıya,Irak Türkmen Cephesi Başkanı Erşat Salihi,ve Yürütme Kurulu üyelerini katıldı. KYB yetkilileri ile ikili ilişkilere değinerek Türkmen ve Kürt kardeşliği'ni daha güçlendirilmesi konusu, ortak çıkarlar ve yıllardır zulüm altında olan Türkmenlerin hakları konuşuldu.

Ayrıca Irak ve Kerkük'ün DAİŞ sonrası durumu ve son günlerede Tuzhurmatu'da meydana gelen yasa dışı bazı olaylarında dile getirildi.

Her iki taraf,krizlerin çözümünde ve özellikle Diyale ilinde yaşanan sorunlar için diyaloğun en iyi çözüm olduğunu ve Türkmen göçmenlerin yerlerine bir an önce dönmesi konusu da ifade edildiği belirtildi.

Toplantı sonunda,bu tür görüşmelerin devamını ve anlaşmazlıkların ve sorunların güçe başvurmadan görüşmeler ile çözülmesini de hem fikir olduklarını kaydettiler.

Özdemir HÜRMÜZLÜ / KERKÜK

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar