Irak Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneğinden gençler Ankara'da temaslarda bulundu

Merkezi İstanbul'da bulunan Irak Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği'nden bir grup Türkmen genç Ankara'da Dışişleri Bakanlığı, siyasi partiler, milletvekilleri başta olmak üzere çeşitli kurum ve kuruluşlar ile görüştü.

Kurultay

Türkmen gençler Ankara'ya çıkarma yaptı

Irak'ta son günlerde yaşanan olaylar, Daiş'in Kerkük'e saldırısı, Musul Harekatı'nda ve ardından Telafer'e yönelik beklenen bir operasyonda Türkiye'nin tutumu ve Irak'ta yer alması gerektiğini bildirmek ve bilgi paylaşım amaçlı olarak Ankara'da görüşmeler sağladı. Türkmenlerin bu bölgede ana unsur olarak yer aldıkları ve hem kısa vade hem de uzun vadede Türkiye'nin bölgede yer almasının gerek Türkmenler gerek bölge halkının taleplerini ve beklentilerini karşılaması açısından önemli bir güç olduğu vurgulandı. Ayrıca Türkmen şehri Telafer'in operasyonlar sonrası yine Telafer halkına bırakılması gerektiği, bölgedeki aşırı ve uç milis güçlere bırakılması halinde ciddi mezhepsel ve etnik çatışmaların başlayacağı endişesi gerekli makamlara iletildi. 

Bu görüşmelerin özellikle içinde bulunduğumuz dönemde sık sık yapılacağı, Türkmenlerin ve bölgenin talep ve beklentilerinin düzenli olarak yetkili makamlara aktarılacağı bildirildi.

Görüşmelerle ilgil iKurultay gazetesine konuşan Türkmen gençlerden Mümin Bahlol şunları söyledi:

"Ankara'daki görüşmelerde özellikle Musul operasyonu sonrası Telafer'de olabilecek etnik ve mezhepsel çatışmanın yaşanmaması ve Telafer'deki Türkmenlerin yine aynı şekilde bölgeye geri dönmesi gerektiğini bildirdik. Bölücü terör örgütü PKK'nın Sincar ve Kerkük etrafında yerleşimci bir politika izlemesi, Türkmenleri endişelendiren bir gelişme. 21 Ekim günü IŞİD'in Kerkük'e saldırısı esnasında herhangi bir etkinlik göstermeyen ve PKK'yı şehre sokan Valinin tutumu ve benzeri durumlar hakkında gerekli bilgilendirmeler yapılarak, Türkmen davasının partiler üstü bir dava olduğu ve Türkiye Cumhûriyeti nin bolgede askeri olarak varlığını surdurmesi gerektiği, ayrıca Türkmen askeri birliği kurularak Türkmenlerin bu bölgedeki eksikliğinin giderilmesi kurumlara aktarıldı.

Salihi'ye yönelik saldırılar

Irak Türkmen Cephesi Genel Başkanı Erşad Salihi'ye yönelik saldırılar ve tehditlerin Vali ve PKK tarafından yapılması bölgedeki durumun ciddiyetini göstermektedir. Bu nedenle bölgede buna yönelik bir önlem alinmasi gerekir."

Ziyaret edilen isimler

Emrullah İşler - Eski İçişleri Bakanı, Milli İstihbarat ve Güvenlik Komisyonu Başkanı
Devlet Bahçeli - MHP Genel Başkanı
Engin Altay - CHP Grup Başkanvekili 
Metin Külünk - AKP İstanbul Milletvekili
Abdullah Başçı - AKP İstanbul Milletvekili, Milli Savunma Komisyonu Üyesi
Atila Kaya - MHP Genel Başkan Yardımcısı, İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Üyesi
İzzet Ulvi Yönter - MHP İstanbul Milletvekili
Oktay Vural - MHP İzmir Milletvekili
Prof.Dr. Ümit Özdağ - MHP Gaziantep Mv., Dışişleri Komisyonu Üyesi, 21.yy Türkiye Enstitüsü Yön. Kurulu Başkanı
M.Ahmet Yazal - Dışişleri Bakanlığı Irak ile İlişkiler Genel Müdür Yardımcısı
Gökhan Başan - Dışişleri Bakanlığı Irak ile İlişkiler Genel Müdür Yardımcılığı, Şube Müdürü
Ahmet Muratlı - Dışişleri Bakanlığı Irak Türkmen Cephesi Geçmiş Dönem Ankara Temsilcisi

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar