Irak Meclisi, ABD güçlerinin ülkeden çıkartıyor!

Irak Meclisi, 5 Ocak 2020 tarihinde ABD güçlerinin ülkedeki varlığına ilişkin gerçekleştirdiği toplantı neticesinde oy çokluğuyla ABD ve diğer yabancı güçlerin ülkeden çıkarılmasına karar verdi.

Kurultay

Irak Meclisi, ABD güçlerinin ülkeden çıkartıyor!

Muhammed el-Halbusi başkanlığında toplanan Irak Meclisi, böylece 3 Ocak 2020'de İranlı General Kasım Süleymani ve Haşdi Şabi Başkan Yardımcısı Ebu Mehdi el-Mühendis'in Bağdat'ta ABD saldırısı sonucu öldürülmesi akabinde hazırlanan, ABD askerlerinin ülkeden çıkarılmasını öngören yasa tasarısını onaylamış oldu. Bununla birlikte parlamentonun kararının bağlayıcı olmadığı, kararı ve uygulanmasının hükûmet tarafından belirleneceği ifade edildi.

Oylamanın ardından Şii vekiller mecliste "ABD'ye hayır", "Mühendis'e evet, "Süleymani'ye evet" ve "Ey işgalci (dışarıya)" sloganları attığı kaydedildi.

IRAK'TA KAÇ ABD ÜSSÜ BULUNUYOR?

Saddam Hüseyin rejimini devirmek için Mart 2003'te Irak'ı işgal eden ABD Silahlı Kuvvetlerinin, ülkede bilinen 9 askeri üssü bulunuyor. ABD, 2011'de Irak'tan çekilse de bölgedeki askeri üslerde varlığını devam ettirmişti.

Şu an söz konusu 9 üste toplam 5 bin ABD askeri bulunuyor. Ülkedeki ABD üslerinin bulunduğu noktalar ve isimleri şöyle; başkent Bağdat'ta Uluslararası Bağdat Havalimanı'daki Victory Askeri Üssü, Taci bölgesinde Taci Askeri Üssü, Enbar'da Habaniyye ve Aynu'l Esed üsleri, Salahaddin vilayetinde bulunan Beled Hava Üssü, Kerkük'te K1 Askeri Üssü, Musul'da Kayyara Askeri Üssü, Uluslarlarası Erbil Havalimanındaki askeri üs ve Irak Kürt Bölgesel Yönetimi ile Suriye sınırı yakınlarındaki Harir askeri üssü.

 

Kaynak: Kırım Haber Ajansı - QHA

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar