Irak hükumeti PKK'lı teröristleri maaşa bağlamış

Irak'ın eski Maliye Bakanı el-İsavi, Irak Merkezi Hükumetinin bölücü terör örgütü PKK'nın militanlarına maaş verdiğini ileri sürdü.

Kurultay

Irak, PKK'lı teröristleri maaşa bağlamış

Türkiye-Irak arasında Başika kampı ve Musul operasyonu gerginliği devam ederken, Irak Merkezi Hükumetinin PKK terör Örgütü'nü maddi olarak destekledi yönünde çarpıcı iddia ortaya atıldı.  

Irak eski Başbakanı Nuri el-Maliki döneminde Maliye Bakanı görevini yürüten ve Sünni Arapların önemli isimlerinden Rafi el-İsavi, katıldığı bir Arap televizyonuna yaptığı açıklamalarla gündeme damga vurdu. El-İsavi, "Irak hükumeti, PKK terör örgütü militanlarına maaş veriyor. Bu maaşlar şii milislere veriliyor gibi gösteriliyor" diye konuştu.

Söz konusu iddia bu hafta içinde Al-Quds gazetesi tarafından da ortaya atılmıştı. Söz konusu haberde, Sincar dağındaki 130 PKK'lı teröriste, Şii Haşdül Şabi milislerine Savunma Bakanlığından ayrılan bütçeden maaş ödendiği yazılmıştı.

El-İsavi'nin de bu konuyu dile getirmesi, iddiaları asılsız olmadığı gösteriyor.

Öte yandan Irak Türkmen Cephesi lideri Erşat Salihi de Musul operasyonuyla ilgili önemli bir açıklamada bulunarak, bölücü terör örgütü PKK'nın operasyona dahil edilmek istendiğini dile getirdi. Salihi, "PKK örgütünün Musul operasyonuna katılması, bölgede sorunu büyütmek demektir ve operasyonu  engellemektir" dedi.

Özdemir HÜRMÜZLÜ / KERKÜK

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar