İnternetin en kötü şifreleri açıklandı

İnternet kullanıcılarının büyük çoğunluğu ya kolay hatırlanacak şifreleri ya da kolay giriş yapılabilecek şifreleri tercih ediyor. Ancak yapılan araştırmaya göre bu yola başvuranların internetteki hesapları da aynı kolaylıkla korsanlar tarafından ele geçiriliyor. İşte en çok kullanılan kolay şifreler...

Kurultay

Bu şifreleri kullananlar dikkat!

Hemen herkes sık sık "Şifrem neydi unuttum" yakınmasını kendi kendisine yaşar. Genellikle internet şifrelerimizi kolayca hatırlanabilir sözcüklerden seçiyoruz ama derlenen en kötü şifreler listesi, kolay tahmin edilebilen şifrelerin bilgisayar korsanlarına verilen açık bir çek olabileceğini gösteriyor.

2011'den bu yana internetteki şifre verilerini derleyen şifre yönetimi şirketi SplashData, geçen yıl internete sızan 3,3 milyon şifre arasından en yaygın 25'ini açıkladı.

Geçen yıl olduğu gibi bu yıl da, listenin başında İngilizce'de 'şifre' anlamına gelen 'password' kelimesi ve '123456' yer alıyor.

Yaygın şifreleri tahmin etmek çok daha kolay. Bu şifreleri kullananların e-posta adresleri ve internet bankacılık hesapları korsanların hedefi oluyor.

Bu yıl 'En kötü şifreler' listede yeni giriş yapanlar ise baseball (beyzbol), dragon (ejderha), football (futbol), mustang, michael, superman, batman ve 696969.

Numaraların kullanıldığı diğer kötü şifreler ise şöyle: 12345, 12345678, 1234567890, 1234, 1234567, 111111, 123123.

2014'te çalınan ve açığa çıkan şifrelerin çoğu Kuzey Amerika ve Batı Avrupa kaynaklı.

İnternet güvenliği uzmanları, yeni bir şifre belirlerken en çok tutulan spor dallarından, doğum günlerinden ve klavye tuşları sıralamasından uzak durulmasını tavsiye ediyor.

BBC'nin teknoloji muhabiri Jonathan Blake, "Şifre belirlerken sözcük seçmeyin, bir dizi sözcüğün ilk harflerinden oluşturun. Ve düzenli olarak da değiştirin." diyor.

Raporu hazırlayan kurum Splashdata ise üç adımda güvenli şifrelerin yaratılabileceğini ifade ediyor:

  • Hem büyük hem küçük harfleri içeren ve en az 8 karakterden oluşan bir şifre seçin.
  • Farklı yerlerde aynı kullanıcı adı ve şifreyi kullanmaktan kaçının.
  • Şifre yaratma yazılımlarıyla otomatik şifreler üretmeyi tercih edin.

Haberin Kaynağı: BBC

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar