İnsan kaçakcıları seferber oldular!

Türkiye'nin mültecilere sınır kapılarını açmasının ardından, insan kaçakçıları harekete geçti. İnsan kaçakcısı Mehmet S. "Cumhurbaşkanımızın talimatıyla buraya geldim" ifadesini kullandı.

Kurultay

İnsan kaçakcıları seferber oldular!

Geçtiğimiz günlerde Rusya ve Esad rejiminin İdlib bölgesine hareket eden, Türk Silahı Kuvvetlerine(TSK) yaptığı saldırı sonucunda 34 askerimizin şehit olmuştu. Türkiye, bu saldırının ardından mültecilere "Avrupa" kapılarını açtı. Türkiye'nin mültecilere sınır kapılarını açmasının ardından "insan kaçakçıları" harekete geçti.

İnsan kaçakçılarından biri Mehmet S. gazetecilerin sorularını yanıtladı. Mehmet S. 7-8 yıldır bu işi yaptığını belirterek, "Cumhurbaşkanımızın talimatını duyunca buraya geldim. Yunanistan göçmenlerin girişine izin vermediği için buradan göndermeye çalışıyoruz" dedi. Afganistanlıların parasının olmadığını veya çok az paraları olduğunu söyleyen Mehmet S., "Akşam saatlerinde deniz durulursa geçişleri bekliyoruz. Biz bu işi gönül işi olarak kabul ediyoruz. Son bir tane kalana kadar en güvenli şekilde bu işi yapacağız" diye konuştu.

Mehmet S. sözlerinin devamında, "Göçmenler serbest olduğunu duyunca hepsi sınır kapısına gittiler. Sınır kapılarından geçiş yok. Bunu öğrenmeleri birkaç günü bulur. Sonra buraya gelirler. Birkaç gün sonra burada yoğunluk olur" diye devam etti.

25 DAİKAYA YUNANİSTAN

Mehmet S., "Biz bot ve motor alıyoruz. Bot karşıya geçtiği zaman geri gelmiyor. 7-8 bin Euro bize maliyeti oluyor. 2-3 bin Euro bize kalıyor. 45 kişilik bota 30-35 kişi bindiriyoruz. Buradan 25 dakika içinde Yunanistan'da olurlar" diye konuştu.

GÖNÜL İŞİ OLARAK YAPIYORUZ

Afganistanlıların paraları olmadığını dile getiren Mehmet S, "Burada bekleyen Afganistanlıların sayısı az ve paraları yok. Akşam saatlerinde deniz durulursa geçişleri bekliyoruz. Biz bu işi gönül işi olarak kabul ediyoruz. Son bir tane kalana kadar en güvenli şekilde bu işi yapacağız" ifadelerini kullandı.

Mehmet S.'nin konuşmasının ardından söz alan bir başka kaçakcı, "40 kişilik bota 30-35 kişi bindiriyoruz ve can yelekleri var. Yedek benzin depoları da var. Reisimiz zaten izin vermiş. Karşıya geçtikten sonra Avrupa'ya gidecekler. Önemli olan buradan adaya geçmeleridir" dedi.

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar