Birleşik Krallık'ın İran Büyükelçisi Rob Macaire Tahran'da gözaltına alındı

Birleşik Krallık'ın Tahran Büyükelçisi "rejim karşıtı gösterileri kışkırttığı" gerekçesiyle 12 Ocak 2020'de gece saatlerinde gözaltına alındı.

Kurultay

Birleşik Krallık'ın İran Büyükelçisi Tahran'da gözaltına alındı

İran'ın başkenti Tahran'da düşen Ukrayna uçağında hayatını kaybedenler için düzenlenen anma etkinliğine katılan Birleşik Krallık'ın Tahran Büyükelçisi Rob Macaire, "bazı radikal ve yıkıcı eylemleri organize etmeye ve kışkırtmaya çalıştığı" iddiasıyla gözaltına alındı.

GÖZALTI NASIL GERÇEKLEŞTİ?

Birleşik Krallık'ın Tahran Büyükelçisi Macaire, Emir Kebir Üniversitesinin önünde Ukrayna uçağının kurbanlarını anma etkinliğine katıldı.

Etkinliğin atılan sloganlarla rejim karşıtı gösterilere dönüştüğü ve bu sırada Birleşik Krallık'ın Tahran Büyükelçisi Macaire'in "bazı radikal ve yıkıcı eylemleri organize etmeye ve kışkırtmaya çalıştığı" iddia edildi.

Gözaltına alınan İngiliz Büyükelçi birkaç saat sonra serbest bırakıldı.

BÜYÜKELÇİ: HERHANGİ BİR GÖSTERİYE KATILMADIM

Büyükelçi Macaire, yaşadıklarını Twitter hesabı üzerinden şu sözlerle aktardı: "Çok sayıda iyi niyet mesajı için teşekkürler. Hiçbir gösteriye katılmadığımı doğrulayabilirim! PS752 (Ukrayna uçağı) trajedisi kurbanları için gece nöbeti olarak ilan edilen bir etkinliğe gittim. Saygı göstermek istedim - (hayatını kaybedenlerin) bazısı İngiliz'di. Bazı (kimseler) slogan atmaya başladıktan 5 dakika sonra ayrıldım. Bölgeden ayrıldıktan yarım saat sonra gözaltına alındım. Diplomatları tutuklamak elbette tüm ülkelerde yasa dışıdır."

 

Kaynak: Kırım Haber Ajansı - QHA

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar