İngiltere Dışişleri Bakanı Dominic Raab, KKTC Cumhurbaşkanı Tatar'ı seçim zaferinden dolayı kutladı

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre İngiltere Dışişleri Bakanı Dominic Raab, Cumhurbaşkanı Tatar'ı arayarak seçim zaferinden ötürü tebrik etti. Görüşmede ikili, adanın sorunlarına dair bilgi paylaşımında bulundu.

Kurultay

İngiltere'den Ersin Tatar'a tebrik

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, İngiltere Dışişleri Bakanı Dominic Raab ile görüştü. Raab'ın seçim tebriğini kabul eden Tatar, Kıbrıs'ta uzun yıllardır süren ve başarısız olan federasyon görüşmelerinin sona erdiğini söyleyerek, adada çözüme yönelik kalıpların dışında yeni bir sayfa açılması gerektiğine vurgu yaptı.


Tatar ayrıca, Kıbrıs Türkleri 'ne uygulanan çağ dışı ve haksız izolasyonların kaldırılması gerektiğini vurgulayarak, özellikle direkt uçuş ve spor alanlarında uygulanan kısıtlamaların temel insan hak ve özgürlüklerine aykırı olduğunun altını çizdi. 


Kapalı Maraş konusuna da değinen KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, sürecin BM kararlarına uluslararası hukuka uygun olduğunu dile getirdi. Raab ise İngiltere'nin adada BM sürecinin uygulanmasına her zaman yardımcı olacağını ifade etti. 

 

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar