Birleşik Krallık Dışişleri Bakanı: ABD'nin INF'den çekilmesinin sorumlusu Rusya'dır

Birleşik Krallık Dışişleri Bakanı Dominic Raab, ABD'nin resmen Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması'ndan (INF) çekilmesiyle ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Kurultay

Dominic Raab, “Rusya, Avrupa'nın güvenliğini tehdit ediyor”

Birleşik Krallık Dışişleri Bakanı Dominic Raab sosyal medya hesabı üzerinden yayımladığı mesajda ABD'nin resmen Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması'ndan (INF) çekilmesiyle ilgili dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

Raab, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada "Rusya, Avrupa'nın başkentlerini hedef alan, gizlice geliştirdiği ve konuşlandırdığı füze sistemiyle Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması'nın (INF) sonunu getirdi. Uluslararası kuralları küçümseyen tavırları Avrupa'nın güvenliğini tehdit ediyor. Birleşik Krallık, NATO'nun cevabına tam destek veriyor" ifadelerini kullandı.

"Rusya, INF anlaşmasının çökmesinden tek başına sorumludur"

Polonya Dışişleri Bakanlığı'da sosyal medya hesabından ABD'ye destek verir nitelikte bir mesaj yayımladı ve  INF anlaşmasının çökmesinin tek sorumlusu olarak Rusya'yı suçladı.

Polonya Dışişleri Bakanlığı, sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada, "Polonya, tüm müttefiklerle birlikte ABD'nin nükleer anlaşmadan çekilme kararını desteklemektedir. Bu tepki, Rusya'nın ihlallerine karşı fazlasıyla anlaşılabilir. Rusya, INF anlaşmasının çökmesinden tek başına sorumludur. Rusya'nın anlaşmaya tam uyumla geri dönme konusundaki isteksizliği ABD'ye başka bir şans bırakmadı" dedi.

INF anlaşması, dönemin ABD Başkanı Ronald Reagan ve Sovyetler Birliği lideri Mihail Gorbaçov tarafından imzalanmıştı.

Anlaşma, menzili 500 ile 5 bin 500 kilometre arasında olan ve karadan havaya atılabilen orta menzilli tüm nükleer ve konvansiyonel balistik füzelerin yasaklanmasını öngörüyordu.

Haberin Kaynağı: DHA

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar