İlk Milli Helikopter Motoru TEİ-TS1400 test edildi

TEI’de üretilen ilk milli helikopter motoru TEI-TS1400’ün teslimi, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da video konferansla katıldığı törenle yapıldı. TEI’nin Hafif Genel Maksat Helikopteri Gökbey için Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı himayesinde geliştirdiği, Türkiye’nin ilk milli helikopter motoru TS1400 canlı yayında test edildi.

Kurultay

İlk Milli Helikopter Motoru TEİ-TS1400 test edildi

Türkiye'nin havacılık motorlarında lider şirketi TUSAŞ Motor Sanayii AŞ (TEI)'de üretilen ilk milli helikopter motoru TEI-TS1400'ün teslimi, dün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da video konferansla katıldığı törenle gerçekleştirildi. Cumhurbaşkanının katılımıyla gerçekleştirilen törende ilk yerli helikopter motoru canlı yayında çalıştırılarak test edildi.

İLK MİLLİ HELİKOPTER MOTORU TEST EDİLDİ

İlk milli helikopter motorunu üreten TUSAŞ Motor Sanayii AŞ'de (TEI) incelemelerde bulunan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ile Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, motorun test işlemlerini takip etti.
Tasarım Merkezi'nin de açılışının yapıldığı törenin ardından, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, TSK komuta kademesi ve Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, tesisi gezerek faaliyetlere ilişkin bilgi aldı.
Varank ve Akar, daha sonra ilk milli helikopter motoru TEI-TS1400'ün testinin yapıldığı alana geçerek çalışmalara ilişkin bilgi aldı ve motorun test işlemlerini takip etti.

GÖKBEY, YERLİ MOTORLA UÇACAK

Üstün yetenekli milli üretim turboşaft motor, ilk olarak yine yerli üretim olan Gökbey helikopterlerine entegre edilecek. Motorun farklı türevleri geliştirilecek. Söz konusu motorlar Hürkuş ve Atak helikopterlerinde de kullanılabilecek.

İLK MİLLİ HELİKOPTER MOTORU TEİ-TS1400

1660 beygire kadar güç üretme kapasitesine sahip TEİ-TS1400 motorunun üretiminde de imalat ve malzeme teknolojileri alanlarında TEI pek çok ilke imza attı. Türkiye'de ilk tek kristal türbin kanadı üretimini gerçekleştiren şirket, ilk kez nikel ve titanyum alaşımları için havacılık kalitesinde dövme teknolojisi geliştirdi. TS1400'ün tüm testleri de milli imkanlarla geliştirilen milli bremzelerde gerçekleştirildi.

Haberin Kaynağı: QHA

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar