İki Kırım Tatar siyasi tutsağın daha esaret süresi uzatıldı

Kırım'da işgalcilerin Kırım Tatarlarına baskı uygulamak amacıyla kurguladığı sözde Hizb-ut Tahrir davası çerçevesinde alıkonulan Kırım Tatarları Alim Sufyanov ve Seyran Hayretdinov'un "tutukluluk" süreleri uzatıldı.

Kurultay

İki Kırım Tatar siyasi tutsağın daha esaret süresi uzatıldı

Rusya tarafından işgal edilen Kırım'da Temmuz 2020 tarihinde işgalcilerce alıkonulan Kırım Tatar siyasi tutsaklar Alim Sufyanov ve Seyran Hayretdinov'un esaret süreleri uzatıldı. Kremlin kontrolündeki sözde mahkemeler iki Kırım Tatarının tutukluluk halini 3 ay daha uzatma kararı aldı.

Kırım Dayanışması sivil teşkilatından yapılan açıklamaya göre, Akmescit kentindeki Kremlin kontrolündeki sözde Kiyevskiy Bölge Mahkemesi, iki Kırım Tatarını 2 Haziran 2021 tarihine kadar tutuklu bırakma kararı aldı. 

TOPLU BASKINLAR SONUCU 7 KİŞİ ALIKONULDU

Bilindiği üzere, işgalci güçler 7 Temmuz 2020 tarihinde sabah erken saatlerde bir dizi eve baskın düzenledi. Baskınlar sonucu 7 kişi alıkonuldu. FSB, baskın sırasında evinde bulunamayan Dilaver Memetov hakkında arama emri çıkardı. Ertesi gün işgalci mahkeme görme engelli Aleksandr Sizikov hakkında ev hapsi ve 6 Kırım Tatarı Alim Sufyanov, Seyran Hayretdinov, Zekeriya Muratov, İsmet İbragimov, Vadim Bektimirov ve Emil Ziyadinov hakkında tutukluluk kararı aldı. İşgalciler Kırım Tatarlarını Rusya Ceza Kanununun 205.5. maddesinin 1. ve 2. fıkrası uyarınca Rusya'da terör örgütü olarak kabul edilen bir örgütü organize etmekle ve örgütün faaliyetlerine katılmakla suçluyor.

Haberin Kaynağı: QHA

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar