İki bini aşkın Özbek, Rus-Kazak sınırında mahsur kaldı

Rusya’da yaşayan ve evlerine dönmek isteyen Özbekistan vatandaşları, Rus-Kazak sınırında toplanmaya devam ediyor.

Kurultay

İki bini aşkın Özbek, Rus-Kazak sınırında mahsur kaldı

Sayıları 2 bini geçen Özbeklerin sorunlarını çözebilmek için Özbekistan'ın Moskova Büyükelçisi ve Kazan Başkonsolosu vatandaşların toplandığı sınıra geldi. Özbekistan Dışişleri Bakanlığına göre, "Mashtakovo" sınır kontrol noktası ve Orenburg bölgesi Buzuluk kenti yakınlarında toplanan vatandaşların sayısı gün geçtikçe artıyor.

BULUNDUĞUNUZ YERDE KALIN UYARILARI DİNLEMİYORLAR

Özbekistan Dışişleri Bakanlığı ve Özbekistan'ın Moskova Büyükelçiliğinin, bulunduğunuz yerlerde kalın uyarılarına rağmen, vatandaşlar Kazakistan üzerinden kara yoluyla Özbekistan'a geçiş yapabilmek için Rus-Kazak sınırının yakınında toplanmaya devam ediyor.

Bölgede koronavirüs enfekte hasta sayısının hızla artması nedeniyle Kazakistan sıkı karantina önlemleri alıyor. Bu da vatandaşların komşu ülkelerin topraklarından geri dönüşünü oldukça zorlaşıyor.

ÖZBEKİSTAN'A CHARTER UÇUŞLARI KONTROLLÜ OLARAK DEVAM EDİYOR

Özbekistan Ulaştırma Bakanlığı, charter uçuşlarının iptal edildiği söylentilerini reddetti ve daha önce 2087 Özbek vatandaşının Rusya'dan Özbekistan'a charter uçakları ile getirildiğini hatırlattı. Özbek hükumetinin Rus ve Kazak yetkililerin koordineli çalışmasıyla 1.100 kişi de otobüsle taşınmıştı. Ancak yetkililer, otobüs geçişinin sadece bir kez istisna olarak yapıldığını vurguladılar.

Haberin Kaynağı: QHA

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar