İki antidepresan bunamaya karşı etkisiz

İngiltere'de yapılan bir araştırma, 2 antideprasanın demans (bunama) hastalarında etkisiz olduğunu gösterdi.

Kurultay

İki antidepresan bunamaya karşı etkisiz

Tıp dergisi Lancet dergisinde bugün yayımlanan araştırmada, etken maddeleri sertraline ve mirtazapine olan antideprasanların etkisiz olmalarının yanı sıra mide bulantısı ve uyuşukluk gibi yan etkileri olabileceği belirtildi.

Londra'daki King's College'ın Pskiyatri Enstitüsünden Prof. Sube Banerjee başkanlığında yapılan araştırmada bilim adamları, doktorlardan Alzheimer hastalarına reçete yazarken iki kere düşünmelerini isteyerek, bu ilaçların Alzheimer hastaları üzerinde plasebodan (ilaç olarak verilen tesirsiz madde) daha etkili olmadığını vurguladı.

Araştırmanın İngiltere'deki 9 tıbbi merkezde 326 Alzheimer hastası üzerinde yapıldığı, üç gruba ayrılan hastalardan 107'sine sertraline, 108'ine mirtazapine ve 111'ine ise plasebo verildiği belirtilerek, 39 haftanın ardından üç grup arasında depresyonların azalması konusunda önemli bir farkın görülmediği, hatta etken madde verilen iki grubun plasebo verilenlerle karşılaştırıldığında kötü tepkiler verdiği kaydedildi.

Sertraline alan gruptakilerin yüzde 43'ünde mide bulantısı gibi gastrointestinal (mide-bağırsakla ilgili) tepkiler görüldüğü, mirtazapine alanların yüzde 41'inde uyuşukluk ve uyku haline rastlandığı, plasebo alanlardan ise sadece yüzde 26' sının kendisini iyi hissetmediği kaydedildi.
Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar