İçişleri Bakanı Soylu: Selahattin Demirtaş teröristtir, AİHM'in aldığı kararın hiçbir anlamı yoktur

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin (AİHM) Selahattin Demirtaş ile ilgili verdiği skandal kararı eleştirerek, "Demirtaş teröristtir. AİHM'in, hangi sebeple olursa olsun, aldığı karar boşlukta bir karardır, hiçbir anlamı yoktur" açıklamasında bulundu.

Kurultay

İçişleri Bakanı Soylu: Demirtaş teröristtir

İçişleri Bakanı Soylu, Ankara'da gerçekleştirilen "İl Emniyet Müdürleri ile Değerlendirme Toplantısı"nda gündeme ilişkin değerlendirmeler yaptı. AİHM tarafından dün verilen Demirtaş kararını gündemine alan Soylu, ''PKK'yı eleştirin' denmesine rağmen bir kez bile PKK ile açıklama yapmayan, tam tersine onlara destek veren, iştahlandıran Selahattin Demirtaş teröristtir.


AİHM'nin almış olduğu karar boşlukta bir karardır. Hiçbir anlamı yoktur. Çok net ve açıktır. Türkiye'nin hukuk sisteminin, idari yapısının yıllardır şahit olduğu, bu hali Türkiye düşmanlığı üzerinden sergileyen Avrupa temizleyemez, temizleyemeyecektir.'' ifadelerini kullandı. 


Avrupa'nın gözünü Türk ve Müslüman düşmanlığı bürüdüğünü vurgulayan İçişleri Bakanı sözlerine, ''İtalya'da seçilmiş belediye başkanları kirli ilişkileri nedeniyle görevden alındı, yerine kayyum atandı. Kimse ses çıkarmadı. Fransa'da, Yunanistan'da bunlar sorun olmadı. Türkiye terörle mücadele ederken ise işler değişiyor.


Kusura bakmasınlar Avrupa bugün gırtlağına dayanmış bıçağın farkında değil. Tehlikenin farkında değil. Kendilerine akıl, nizam diliyorum. Alacaklarını da zannetmiyorum. Avrupa'nın içinde gözlerini Türkiye-Müslüman düşmanlığı bürümüş. Dönüp kendilerine gelmelerini elbette bekliyoruz. 'mış gibi' uyguladıkları evrensel kurallara yapmalarını diliyorum.'' diyerek devam etti.


AİHM dün Selahattin Demirtaş ile ilgili Türkiye karşıtı skandal bir karara imza atmış, Demirtaş'ın siyasi nedenlerle tutuklu kaldığına ve serbest bırakılması gerektiğine hükmetmişti.


Öte yandan Cumhurbaşkanı Erdoğan, dün partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada konuya değinerek, ilgili karara tepki göstermiş, ''Şimdi görüyoruz ki tüm yollar tüketilmeden AİHM bu kararı almıştır. Bu adımlar tamamıyla siyasidir. Bunun da gerekçesini biliyoruz. Resmen çifte standarttır, hatta iki yüzlülüktür.'' diyerek AİHM'in objektiflikten uzak olduğunu vurgulamıştı.

 

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar