Şehit edilişinin 92.yıl dönümünde Enver Paşa kabri başında anılacak

Osmanlı Devleti'nin son yıllarında etkin olan siyasi ve askeri dehası Enver Paşa, ölümünün 92.yılında Abide-i Hürriyet anıtındaki kabri başında anılacak.

Kurultay

Enver Paşa Abide-i Hürriyet'de anıldı

Osmanlı Devleti'nin en önemli askeri komutanlarından ve askeri dehalarından biri olan Osmanlı Subayı Enver Paşa vefatının 92.yıl dönümünde İstanbul'daki Abide-i Hürriyet anıtında kabri başında anılacak.
Yapılacak anma programlarından ilki Terakki Mecmua tarafından 14.00'da yapılacak, ikinci programı ise İstanbul Ülkü Ocakları tarafından 17.00'da yapılacak.


ENVER PAŞA KİMDİR ?

Orta Asya'daki Türk halklarını bağımsızlığa kavuşturmak için Türkistan'da Bolşeviklere karşı verdiği mücadele sırasında şehit edilen Enver Paşa, 22 Kasım 1881'de İstanbul'da dünyaya geldi.
Enver Paşa,İttihat ve Terakki Cemiyeti'nin kurucu ve önderleri arasında bulundu ve  1913'te Babıali Baskını adı verilen askeri darbeyle cemiyetin iktidara gelmesini sağladı.
Baba tarafından soyu Gagauz(Gökoğuz) Türklerine dayanan Enver Paşa, Osmanlı Devleti'nin I. Dünya Savaşı'na girmesine öncülük etti, savaş yıllarında "Harbiye Nazırı ve Başkumandan Vekili" sıfatıyla askeri politikayı yönetti. 
4 Ağustos 1922 sabahı Tacikistan'ın Pamir Dağları'nın eteklerindeki Çegan Tepesi'nde bir Rus birliğinin saldırısına uğrayan Enver Paşa , ön safta çarpışırken mitralyöz kurşunlarıyla can verdi.
Enver Paşa'nın bugünkü tacikistan'ın pamir yaylası Çegan Tepesine gitmesini şu tarihi cümlelerle açıkladı.
"Uzun zamanlardan beri Türkistan Türklüğü ile Osmanlı Türklüğü arasındaki irtibat kopmuştur. Ben, Osmanlı ordularının Başkomutanının ve İslam Halifesinin damadı olarak oraya gelir ve Türkistan'ın bağımsızlığı uğruna ölürsem, bu köprüyü kurmuş oluruz."
 

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar