Hong Kong'dan Uygur Türklerine destek geldi!

Çin'in Hong Kong Özel İdari Bölgesi'nde hükümet karşıtı göstericiler, bu kez de Pekin yönetiminin Uygur Türklerinin çoğunlukta olduğu Doğu Türkistan'da (Sincan Uygur Özerk Bölgesi'ndeki) politikalarını protesto etmek için toplandı.

Kurultay

Hong Kong'dan Uygur Türklerine destek geldi!

Yaklaşık bin kişilik protestocu grup Çin bayrağını indirirdi, polis göstericilere biber gazıyla müdahale etti.

SIRADAKİ "BÖLGE" OLMA ENDİŞESİ

Göstericiler, Hong Kong'un sıradaki "Sincan Uygur Özerk Bölgesi" (Doğu Türkistan) olacağından endişe ettiklerini belirterek Uygurlara destek çağrısı yaptı.

"HANGİ DİNDEN OLURSANIZ OLUN"

Frank adlı bir protestocu, "Müslüman, Hristiyan ya da hangi dinden olursanız olun, Sincan eyaletinde şu an yapılan insan hakları ihlallerine karşı açıkça konuşmalısınız." dedi.

Protestoculardan Çin'in Uygur Türklerine yönelik politikalarına tepki gösteren ve yaptırım gören Arsenal'de oynayan Türk asıllı futbolcu Mesut Özil'e de destek geldi.

Çin Merkez Televizyonu (CCTV)Arsenalli futbolcu Mesut Özil'in Twitter üzerinden Çin'i eleştiren paylaşımları sonrası Arsenal'in maçını yayımlamamıştı.

Hong Kong'da 7'nci ayına giren protestolar, gösterilerin başlama nedeni olarak görülen suçluların Çin'e iadesi tasarısının Hong Kong hükûmeti tarafından resmi olarak iptal edilmesi dahil atılan adımlara rağmen dinmiyor.

 

Kaynak: Kırım Haber Ajansı - QHA

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar