Hollanda'dan geldi, şifayı Türkiye'de buldu

Dünyada sadece birkaç sayılı vakanın olduğu tıp literatüründe olgu olarak nitelendirilen ‘dirsek çıkığı sonrası nervus medianus sinir hasarı' Türkiye'de yapılan başarılı bir cerrahi operasyonla giderildi….

Kurultay

Hollanda'dan geldi, şifayı Türkiye'de buldu

Sinan Öztüre 32 yaşında ve sporcu. Hollanda’nın Roterdam şehrinde çocuklar yararına düzenlenen bir turnuvada görünmez kaza olarak nitelendirilebilecek bir şekilde dirseğinin üzerine düşerek dirsek çıkığı travması yaşadı. Hollanda’da yaşanan 1 aylık teşhis ve tedavi sürecinde ağrıları ve şikayetleri azalacağına artınca soluğu Türkiye’de alan Öztüre, Hisar Intercontinental Hospital’a başvurdu.

Yapılan tetkikler sonucunda hastanın dünyada çok az sayıda görülen; ancak olgu olarak nitelendirilebilecek, dirsek çıkığı sonrası eli yöneten ana sinirlerden biri olan nervus medianus siniri hasarı yaşadığı ortaya çıktı. Yapılan başarılı cerrahi müdahaleyle hastanın siniri gevşetilerek yerine oturtuldu.

Konuyla ilgili Hisar Intercontinental Hospital Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Bülent Çapar "Dirsek çıkığı sonrası nervus medianus dediğimiz sinirin hasarı çok sık görülen bir olay değil. Dünyada çok az sayıda olgu var. O yüzden ileri ve ayrıntılı bir MR incelemesiyle sinirin trasesinin (izlediği hat) doğru yerde olup olmadığını kontrol ettik. Sinir izlediği hattın dışına ekleme doğru yön vermiş ve eklem içerisine girerek sıkışmış; bu yüzden fonksiyonunu kaybetmişti. Sağ elinin baş ve işaret parmaklarını bükemiyor; baş parmak, işaret parmağı, orta parmak ve yüzük parmağının yarısında hiç his yoktu. Ayrıca dirseğini de olması gerektiği şekilde açıp kapatamıyordu.

Hastayı uygun cerrahi koşullar hazırlandıktan sonra ameliyata aldık. Ameliyat sırasında sinirin ekleme doğru yön verdiğini ve eklem içine doğru sıkıştığını gördük. Gerekli gevşetilme işlemini yaptık. Hastamızda işlem sonrasında hemen bir rahatlama oldu. Ancak sinir fonksiyonlarının geri dönmesi belli bir süreç isteyecek. Zamanında müdahale ederek geri dönme cerrahisini uyguladığımız için geri dönme olasılığı yüksek" açıklamasında bulundu.

Nervus Mediaunus Nedir?

Kolun sinirlerinden biridir. Boyundaki kol sinir ağından çıkar, üst kol boyunca, dirseğin önünden, önkola uzanıp, avuçta sonlanır. Üst kolda dallanmaz, fakat ön kolda, bilek ve parmakları içe büken kasların çoğunu sinirlendirdiği gibi, elde, başparmağın üstündeki deriye, işaret parmağına, orta parmağa, yüzük parmağının yarısına, avuca baş ve ilk üç parmağın uçlarına dallar verir.
Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar