Trubnikov: Haydar Aliyev, Karabağ barış anlaşmasını, yakın çevresinin baskısı yüzünden imzalamadı

Dönemin Rus dış istihbarat müdürü Vyachislav Trubnikov, 2001 yılında ABD'de varılan Dağlık Karabağ antlaşmasında Azerbaycan Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev'in Ermenilere toprak vermeyi kabul ettiğini ileri sürerek, imzalanmamasının nedenlerini açıkladı.

Kurultay

Rus istihbaratçının bu iddiası çok konuşulur!

Avrupa Güvenliği ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Minsk grubu ile 4 yıla kadar çalıştığını dile getiren Trubnikov, o dönemde Dağlık Karabağ müzakerelerinde olumlu durum olduğunu, ancak Haydar Aliyev'in kabul ettiği toprak vermeyi yakın çevresinin istemediğini ve bu yüzden anlaşmanın imzalanmadığını iddia etti.

Trubnikov, "Haydar Aliyev ve Ermenistan'ın eski Devlet Başkanı Robert Kocharyan ile Dağlık Karabağ'ın yönetimi her şeyi çok iyi algılıyordu. 2000 yılı Nisan ayında ABD Florida eyaletinin Key West şehrinde bir araya geldik. Formül bulmuştuk. Uluslararası Para Fonu yardımıyla Azerbaycan için güneye, Ermenistan için Hankendi'ye kadar koridor sağlanacaktı" diye konuştu.

Rusya'nın eski dış istihbarat servisi müdürü, Heyder Aliyev müzakerelerin başında bunun hakkında çevresndeki kimeseye bahsetmediğini, ancak çevresindeki yetkililere anlatınca onlar "biz topraklarımızı mı vereceğiz?" diyerek barış anlaşmasının imzalanmasına karşı çıktığını söyledi.

Dağlık Karabağ sorunu müzakereleri AGİT Minsk Grubu eş başkan ülkeleri (Fransa, ABD, Rusya) arabulucuğuyla yapılıyor. Minsk Grubu eşbaşkanlarının çözüm önerileri Azerbaycan tarafından reddedildi. Son öneri, Key West anlaşmasında yer alan 2001 yılında üzerine uzlaşmaya varılan "Paris ilkeleri" idi. Key West'ten sonra Heydar Aliyev varılan anlaşmalarından vazgeçti.

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar