Halep'te rejim muhaliflerinden kuşatmayı yarma operasyonu

Suriyeli muhalif Türkmen ve Araplar, Halep kent merkezindeki Esad rejimi kuşatmasını yarmak amacıyla büyük bir operasyon başlattıklarını duyurdu.

Kurultay

Halep'te kuşatmayı yarma operasyonu

Türkmen ve Arap muhalifler, Beşar Esed rejimi ile destekçileri Rusya ve İran'ın kuşatmasını kırmak için operasyon başlattı. Çok sayıda Grad ve Fil füzelerini kullandıkları operasyonda şiddetli bir saldırı gerçekleştiriyor.

Operasyonla ilgili açıklama yapan Suriye'nin kuzeyindeki muhalif grupların koordinatörü Abdumun'im Ezzin, "Bu operasyon, katılan savaşcıların sayısı ve donanımı açısından Halep'e yönelik en büyük operasyondur. Hedef, Halep'in kuşatmasını kırıp İran ve Rusya'ya meydan okumaktır. Bütün muhalif savaşçıların morali yüksektir. Halep kuşatmasını kırana kadar devam etmekte kararlılar" ifadelerini kullandı.

Saldırıyı çok sayıda muhalif grubu bünyesinde toplayan Halep Fetih Ordusu gerçekleştiriyor.

Halep Fetih Ordusu, kent merkezinin doğusunda rejim kuşatması içinde ve dışında kalan batı bölgelerinde konuşlu bazı unsurlarıyla saldırıyor.

İLK HATTI ELE GEÇİRDİLER

Muhalif gruplar sosyal medya hesaplarında yaptıkları açıklamalarda, Dahiyyetül Esed semti çevresindeki karton ve taş kırma fabrikasını alarak rejimin ilk savunma hattını kırdıklarını duyurdu.  Muhaliflerin kent merkezinin doğusundaki rejim kuşatmasını kırmak için son 3 haftadır büyük bir operasyona hazırlandığı biliniyordu. 

Halep, rejim ile muhalifler arasında bölünmüş durumda. Kentin batı bölgelerini kontrol eden rejim, muhaliflerin denetimindeki doğu bölgeleri kuşatıyor. Bu bölgelerde yaklaşık 300 bin sivil olduğu tahmin ediliyor.

 

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar