Esad rejimi, kuşattığı Halep kentinde özellikle hastaneleri hedef alıyor

Suriye'de orantısız şekilde devam eden savaşta Esad Rejimine bağlı ordu, 3 hafta önce tek giriş-çıkış yolu olan Kastillo yolunu kestikten sonra tamamen kuşatma altına aldığı Halep kentinin muhalif bölgelerine yönelik bombardımanı devam ediyor. Hedefte ise hastaneler var...

Kurultay

Halep'te hastaneler hedefte

Rejim ve müttefiki Rusya özellikle fırın, yakıt dağıtma merkezleri ve hastaneler gibi muhalif bölgelerdeki stratejik noktaları hedef alıyor. Son 24 saatte Halep kent merkezinde ve kırsalında 7 hastane vurularak hizmet dışı kaldı. Vurulan hastanelerden biri Halep'in kırsalındaki Etarib bölgesinde yer alıyordu. Bu hastaneye yönelik saldırıda aralarında çocukların ve kadınların da olduğu 10 kişi öldü, 40 kişi yaralandı.

Muhaliflere bağlı Halep Sağlık Müdürlüğünün yazılı açıklamasında, rejim ve Rusya'nın saldırıları altındaki kentte sağlık hizmetlerinin verilemez hale geldiğini belirterek uluslararası kamuoyundan kentteki insani durumla ilgili harekete geçmesini istedi. 

Açıklamada, rejim ve Rusya tarafından Halep'e yapılan saldırılar nedeniyle kente tıbbi malzeme ile ilaç girişinin yapılmadığını ve kentten hiçbir yaralının çıkarılamadığını duyurdu. 

Harabeye dönen kente yönelik saldırıların sistematik ve yoğun bir şekilde devam ettiği belirtilen açıklamada, ''Saldırılarda Beyan, Dekak, Hakim hastanesi, Seyide Zehra hastanesi ile Kan merkezi ve Tabib Şeri hastaneleri hasar görerek kullanılmaz hale geldi.'' denildi. 

Rejimin kuşattığı bölgede yaklaşık 400 bin sivilin olduğu tahmin ediliyor. Halk, Şam'ın kırsalındaki Madaya kasabası gibi uzun süre rejimin kuşatması altında kalması nedeniyle açlık ve diğer sağlık  sorunlarla karşı karşıya kalmaktan endişe ediyor.

Rejimin bölgedeki yakıt depolarını hedef alması sonucunda elektrik üretimi için kullanılan jeneratörlerin bir kısmı de hizmet dışı kaldı.

Rejimin, Rusya'nın ve ABD öncülüğündeki koalisyonun hava saldırıları nedeniyle İdlib ve Halep kentinde son bir haftada 284 sivil öldü.

 

Haberin Kaynağı: Al Jazeera

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar