Halep'te siviller ve yardım konvoyuna bombardıman: 41 ölü

Suriye'de kuşatma altındaki Halep kentinin kırsalında Rusya ve Esad rejimi savaş uçaklarıyla sivilleri ve yardım konvoyunu hedef aldı. Saldırıda 41 kişi hayatını kaybetti.

Kurultay

Halep'te bombardıman: 41 ölü

Suriye'de Türkmen grupların da dahil olduğu muhaliflerin Rejim ve PKK ortak kuşatmasına karşı büyük operasyon başlattığı Halep kent merkezinde ve kırsalında Rus ve Esad ordusunun hava saldırıları devam ediyor. İnsani yardım konvoyunu de hedef alan bombardıman sonucunda toplam 41 kişi öldü.

Halep'in batı kırsalında bulunan Etarib bölgesinde bir insani yardım konvoyunun Rus bombardımanına hedef olması sonucunda 6 sivil öldü. Rusya, muhaliflerin denetiminde olan kentin doğu mahallelerini misket bombalarıyla vurdu.

Muhaliflerin Halep'in kuşatmasını kırmak için başlattıkları operasyon devam ediyor. Muhalifler kentin güneyindeki Ramuse ve Huveyz bölgelerini ele geçirdi. Bu bölgeler daha sonra Rusya ve rejim tarafından ağır bombardımanının hedefi oldu. Rejim bu bombardıman sonucunda kaybettiği bazı mevzileri yeniden geri aldı.

Muhaliflerin başlattıkları 'Büyük Halep Savaşı' adlı operasyonun temel hedefi, rejimin 17 Temmuz'a Halep'in muhalif bölgelerine uyguladığı kuşatmayı kırmak.

Halep, rejim ile muhalifler arasında bölünmüş durumda. Kentin batı bölgelerini kontrol eden rejim, 17 Temmuz'da muhaliflerin denetimindeki doğu bölgeleri kuşatma altına almıştı.

 

Haberin Kaynağı: Al Jazeera

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar