Halep'te 4 günde 150 ölüm

Perşembe gece saatlerinde Halep'te başlayan bombardıman, en az 49 kişinin ölümüne neden oldu. Esed rejiminin Salı gününden beri sürdürdüğü muhaliflere yönelik saldırılarda ölenlerin toplam sayısı 150'ye yükseldi. BM'nin Suriye'ye insani yardım ulaştırmaktan sorumlu yetkilisi Jan Egeland, "Anladığıma göre bütün depolar şu an boş. 10 binlerce ailenin yiyecek ve diğer gereçleri bitiyor. Bu, çok kasvetli bir an" dedi.

Kurultay

4 günde 150 ölüm

Suriyeli muhalifler ve görgü tanıkları, Esed rejiminin muhaliflerin kontrolündeki Halep'in doğusuna yönelik Perşembe gecesi başlayan saldırılarında en az 49 kişinin öldüğünü duyurdu. Salı gününden bu yana devam eden yoğun bombardımanlarda hayatını kaybedenlerin sayısı, son ölümlerle birlikte 150'ye çıktı.  

Halep'teki sivil savunma yetkililerinden Necip Ensari, rejim güçlerinin Halep'in doğusunda muhaliflerin kontrolündeki semtlere misket, vakum ve varil bombalarıyla saldırmaya devam ettiğini söyledi. Rusya ve rejime ait savaş uçaklarının Maadi, Ensari, Sukkeri, Şear ve Ard Hamra semtlerini bombaladığını ifade eden Ensari, "Rejime ait savaş uçakları Mesekin, Hanano ve Ard Hamra semtlerine de klor gazı içerikli varil bombasıyla saldırdı. Onlarca sivil çevreye yayılan gazdan etkilendi. Tarik el-Bab ve Şear semtleri de Rus uçaklarının saldırılarına maruz kaldı" dedi.

Ensari, tıbbi cihaz ve ilaç yetersizliği nedeniyle bazı sahra hastanelerin çalışmadığını anlatarak, ''Halep'te durum her gün kötüye gidiyor. Uluslararası kamuoyu bu vahşi saldırılara dur demeli'' ifadelerini kullandı.

BM yetkilisi: Çok kasvetli bir an

BM'nin Suriye'ye insani yardım ulaştırmaktan sorumlu yetkilisi Jan Egeland, muhalifleri kendilerinin önerdiği yardımları almak için gerekli çabayı göstermemekle eleştirdi. Engellerin çoğunun rejimden kaynaklandığını ifade eden Egeland, muhaliflerin de yardım görevlilerinin güvenliğini sağlama ve yardım talepleri konusunda net bir tavır sergilemediğini söyledi. BM yetkilisi, bölgedeki durum için 'kasvetli' ifadesini kullandı:

"Anladığıma göre bütün depolar şu an boş. 10 binlerce ailenin yiyecek ve diğer gereçleri bitiyor. Bu, çok kasvetli bir an. Tsunamiden değil, A'dan Z'ye insanların neden olduğu bir faciadan bahsediyoruz.

İhtiyaçlar artıyor. Öldürücü kış, zayıf durumdaki Suriyeli sivillere yaklaşıyor. Kamyonlarımız, tehlikeli duruma rağmen gitmek isteyen yardım görevlilerimiz ve somut planlarımız var."

Pazar günü Halep'in doğusunda yaşayanlara telefon mesajı gönderen Suriye ordusu, burada yaşayanların muhaliflerin kontrolündeki bölgeleri terk etmesi uyarısında bulunmuştu.

Halep merkezinin doğusunda yaklaşık 300 bin sivil, 4 Eylül'den beri rejim güçlerinin kuşatması altında bulunuyor.

 

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar