Hacker'lara büyük baskın

Dünya çapında 4 milyondan fazla bilgisayarı ele geçirerek, oluşturdukları internet trafiği üzerinden milyonlarca dolarlık reklam geliri elde eden hacker grubu, Trend Micro ve FBI'ın ortak çalışmasıyla yakalandı.

Kurultay

Hacker'lara büyük baskın

Trend Micro'nun yazılı açıklamasında, 2 yıl süren "Hayalet Tık Operasyonu"nun FBI ile Estonya Polisi tarafından ortaklaşa yürütüldüğü, Trend Micro'nun çalışmaları sonucunda belirlenen New York ve Chicago'daki iki veri merkezinde yaklaşık 100 sunucu kapatılırken, Estonya'da da eş zamanlı olarak 6 kişinin gözaltına alındığı kaydedildi.

Hacker grubunun, internet sitelerinde yer alan reklamlardan tıklama veya görüntüleme başına ücret ödeyen şirketlerle anlaştığı, grubun ulaştığı bilgisayarları bu web sitelerine yönlendirdiği veya bu internet sitelerinden bazı yazılımları indirmeye zorlandığı bilgisi verildi.

Bu yöntemle 2007 yılından bu yana 100 ülkede internet üzerinden bilgisayarlara bulaşan virüs nedeniyle 4 milyondan fazla bilgisayarın istenmeyen internet sitelerine yönlendirildiği belirtildi.

Haberin Kaynağı: CNN Türk

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar