Güney Kore'nin İstanbul Başkonsolosu Jang:2020 Türkiye-Kore Turizm Yılı Olsun

Güney Kore'nin İstanbul Başkonsolosu Jessy Yeunju Jang, Türklerin Kore'ye ilgisinin henüz yeteri kadar olmasa da bunun artacağını söyledi.

Kurultay

''Biz Çinlilerden daha çok geliyoruz''

Güney Kore'nin İstanbul Başkonsolosu Jessy Yeunju Jang, Türklerin Kore'ye ilgisinin henüz yeteri kadar olmasa da bunun artacağını, kültürel turizmin de bunu etkileyeceğinin yanı sıra Türkiye'ye gelen turist sayılarının Çin'den fazla olduğunu belirtti.

''2020 TÜRKİYE-KORE TURİZM YILI OLSUN''
Jang "Geçtiğimiz yıl Çin'de 'Türkiye Turizm Yılı' ilan edilmişti. Bu yıl da Japonya'da 'Türk Kültür Yılı' etkinlikleri gerçekleştiriliyor. 2020 de Türkiye-Kore turizm yılı olsun.'' dedi.


''TÜRKİYE'YE EN ÇOK BİZ GELİYORUZ''
Jang, Türkiye'ye Çin'den yaklaşık 400 bin kadar turist geldiğini Kore'den ise 160 bin kadar turist geldiğini belirtti. Kore nüfusunun Çin'in yarısı kadar bile değil ama Çin'in nüfusu 1,2 milyar, Kore'nin 50 milyon diyerek,nüfusa oranlandığında Türkiye'ye en çok turistin Kore'den geldiğini ifade etti.


Jang, ''İstanbul hem uluslararası anlamda büyük bir şehir hem de İslam'ın mistik havasını camileriyle ezanlarıyla hissettiren bir şehir ve Koreliler bundan çok etkileniyor. Türkiye'nin Avrupa ve Orta Doğu'yla ilişkilerinin daha aktif olduğunu düşünüyorum. Dünya genelinde ekonomisi hızla gelişen bölge Asya'dır. O yüzden Türkiye de biraz daha Asya'ya yönelmeli. Kore halkı organik ve sağlıklı ürünlere inanılmaz önem veriyor. Dolayısıyla Türk balının özellikle Kore'ye ihraç edilmesi gerektiğini düşünüyorum" diyor.


Jang'a göre, Çin, Japonya, Kore gibi ülkelerden gelen turistler daha çok kültür turizmine ağırlık veriyor, birçok kenti geziyor ve harcamaları deniz-kum-güneş turistlerine göre çok daha yüksek.

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar