Güney Azerbaycan 2006 yılı olaylarının yıl dönümünü konferans ile anılacak

Güney Azerbaycan Uyanış Hareketi (GAMOH) ve Ülkü Ocakları'nın birlikte organize ettiği 2006 yılı Tebriz ayaklanmasının yıl dönümünde konferans düzenleniyor.

Kurultay

2006 G. Azerbaycan olayları anılacak

GAMOH yöneticisi Elyar Makoui Zad'ın verdiği bilgilere göre İran adlı sınırlar içinde kalan Güney Azerbaycan'ın başkenti Tebriz'de 2006 yılındaki ayaklanmalar ile bağlı konferans verilecek.

GAMOH ve İstanbul Ülkü Ocakları ile birlikte düzenlendiği konferans Eski Büyük Dere Caddesi Köşe İş Merkezi'nde 22 Mayıs 2016 Pazar günü saat 17:00'da gerçekleşecek.

Etkinliğim tam adresi şöyle: İstanbul- Eski Büyük Dere Cad. Köşe İş Merkezi No:73 Kat:7 4. Levent (Sanayı Mahellesi Metro durağının çıkışı)

 

2006 YILINDA NE OLMUŞTU?

Olaylar, İran adlı sınırladaki devletin resmi yaynı organı olan İRNA Haber  Ajansı'na bağlı  "İran" gazetesinin 12 Mayıs 2006 tarihli Cuma ekinde yayınlanan birkaç karikatür ve "Hamam Böceklerinin Bizi Böcekleştirmemesi İçin Ne Tür Önlemler Almalıyız?" başlıklı yazısı ile başladı. Karikatürleden birinde, hamam böceğinin, Farsça konuşan bir çocuğun dediklerini anlamadığı için Türkçe "Ne mene?" diye sorduğu, yazıda, "İnsan dışkısından beslenen böceklerin nasıl yok edileceği, öldürmekle tükenmeyecek olan bu böceklerin aç bırakılarak yok edilmesi gerektiği", öte yandan "Bunların oturup konuşmaya değmez yaratıklar olduğu"  ifade ediliyordu.

Karikatür ve yazı ilk anda Azerbaycalı öğrencilerin tepkisini çekmiş, ancak yönetim bu tepkileri görmezden gelerek sessiz kalmıştır. Azerbaycan ve Tahran'da yaşayan Türkler, sorumluların cezalandırılmasını ve gazetenin kapatılmasını istediler. Devletin sessizliği, sorunun yayılmasına ve başta Tebriz dâhil olmak üzere, Azerbaycan'ın tüm kentlerinde ve Tahran'da gösterilere neden oldu.

Olayların büyümesi üzerine İçişleri Bakanı Mustafa Pur-Muhammedî, sorumluların bulunup, cazalandırılacağını açıkladı. Kültür Bakanı Saffar Herendî, geç de olsa televizyona çıkıp Azerbaycan Türkleri'nden özür diledi. Ancak geç kalan özür halkı teskine yetmedi. Devletin olaylara sert müdahale etmesiyle sonuçlanan gösterilerin bilançosu 50'den fazla ölü, yüzlerce yaralı ve binlerce tutuklu oldu.

Tebriz'de protesto olaylarının başlama tarihi 01 Hordâd 1385/ Pazartesi, 22 Mayıs 2006'dır. Tebriz'den sonra diğer Azerbaycan şehirleri Urmiye, Erdebil, Zencan'a da yayılmıştır. Müteakip yıllarda devam eden protestoların yıldönümleri, Tebriz gösterileri esas alınarak 22 Mayıs olarak kabul edilmiştir

Azerbaycanlı parlamenterler, mecliste olayı kınayan konuşmalar yapmış, Tebriz Milletvekili İşret Şaik, Kültür Bakanı Saffar Herendî hakkında gensoru açılması talEbinde bulunmuştur.

Azerbaycanlıların gösterileri, 1980'den sonra en büyük devlet karşıtı eylem olarak kabul edilmektedir.

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar