Güler Ahmedova'nın milyon dolarlık rüşvet pazarlığı, Elşad Abdullayev görüntüleri yaydı

Faaliyeti durdurulan Azerbaycan Uluslararası Üniversitesi (ABU) Rektörü Elşad Abdullayev, İlham Aliyev'in partisi Yeni Azerbaycan Partisi (YAP) milletvekili olan Güler Ahmedova ile yaptığı rüşvet pazarlığı görüntülerini Azadlıq gazetesine göndererek yaydı.

Kurultay

Milyon dolarlık rüşvet pazarlığı

Fransa'da sürgünde olan ve faaliyeti durdurulan Azerbaycan Uluslararası Üniversitesi'nin Rektörü Elşad Abdullayev ile milletvekili Güler Ahmedova arasındaki rüşvet skandalı devam ediyor. Abdullayev kısa süre önce basına, 2005 parlamento seçimleri öncesinde milletvekili seçilmek için G.Ahmedova'ya 2 milyon dolar verdiğini ve elinde bunu kanıtlayan videolar olduğunu açıklamıştı. 

Abdullayev, Azadlıq gazetesi yazı işlerine, vadettiği videoların bir bölümünü aşağıdaki mektupla birlikte gönderdi:

"Sayın Yazı işleri! 

Basın için beyanatımı tam olarak yayınladığınız için size teşekkür ederim. Beyanla ilgili aksi tarafın - Azerbaycan Cumhuriyeti Başsavcılığı'nın ve Güler Ahmedova'nın ne tepki vereceklerini beklediğim için bildiride söz ettiğim video ve ses kayıtlarını, kitle iletişim araçlarına takdim etmemiştim. Bildirinin yayınlanmasından birkaç gün geçmesine rağmen, karşı taraftan hiçbir ses çıkmadı, zaten çıkamazdı da. Çünkü onlar bu video ve ses kayıtlarıyla yakından tanışıktırlar. Bu bir kaç gün içinde açıklamalarımla bağlı yapılan tartışmaları biliyorum ve bazılarının genellikle, video ve ses kayıtları olmasına kuşkuyla yaklaştığını biliyorum. Bu kuşkulara son vermek için Güler Ahmedova ile konuşmamızın video çekiminden bir parçasını size göndererek bunu internet sitenizde yayınlamanızı rica ediyorum. Güler Ahmedova'nın benden rüşvet alması konusunda video ve ses kayıtlarının tamamını kendim yakında "youtube.com" sitesine yerleştireceğim".

Video karelerinde kimler var?

"Azadlıq" gazetesine gönderilmiş karelerde Elşad Abdullayev odasında Güler Ahmedova ve Sevinç Babayeva ile beraber sohbet rüşvet pazarlığı yapıyor. Bu görüşmelerin içeriğinden kolaylıkla anlaşılmaktadır. Elşad Abdullayev, Güler Ahmedova ve Sevinç Babayeva ile milletvekili seçilmesi için ondan istenen tutarın tartışmasını yapıyor. Orada 500 bin ve 1 milyon rakamları açık duyuluyor. Görünen o ki, Elşad Abdullayev ondan milletvekili seçilmesi için öncelikle 500 bin istendiğini ve bu miktarı Sevinç Babayevaya verdiğini ısrar ediyor. Sevinç Babayeva da bunu doğruluyor. Güler Ahmedova da tutarın 1 milyon Manat olması gerektiğini söylüyor.

Görüntülere Güler Ahmedova'nın cevabı

Abdullayev'in mektubu ve video görüntüler Azadlıq'a ulaştıktan sonra Güler Ahmedova ile bağlantıya geçildi. Temasımızda milletvekilinin yardımcısı Ahmed Şahidov şöyle konuştu: 

"Videoya baktıktan sonra Güler Hanım hatırladı ki, bu kareler 2005 yılında Azerbaycan Uluslararası Üniversite'sinde çekildi. Orada hiç bir şekilde Elşad Abdullayev'in iddia ettiği gibi 2 milyon söz konusu değil. O zaman Güler Hanım Yasamal milletvekiliydi. Ona 50'ye yakın Yasamal sakini şikayet dilekçesiyle müracaat etmişdiler. Onların arasında ABU öğrencileri, onların anne babaları, öğretmenler de vardı. Onlara Elşad iş sözü vermişti. Şikayetçiler arasında Ludmila adlı kadın da vardı, ona Rektör yardımcısı görevi vaat etmişti. Bu kişilerden çok sayıda - 520 bin Manat kadar para toplamıştı. Bu insanlar şikayetle Güler hanıma müracaat ettiler. O da milletvekili gibi, onların şikayetlerini sistemleştirerek birimlere müracaat edecekti. Bundan haber alan Elşad Abdullayev, Güler hanımla irtibat kurup, görüşmeye davet etti. Güler Hanım da dilekçeleri alıp gidip O'na ki, aldatılan insanların parasını almak gerekir. Abdullayev, Güler hanıma, "sen hiçbir yere müracaat etme, ben onların parasını geri getireceğim - 90 bin lira" dedi. Güler Hanım da hesap yapınca, ona müracaat edenlerin toplam tutarı 520 bindir. Dedi ki, sen ne diyorsun, 90 bin nedir? Insanların hepsinin parasını almak gerekir. O da yalvarıp, Güler hanımdan 3 gün süre isteyerek, hiç bir yere müracaat etmemesini, 520 bini vereceğini söyledi. Zarar görenler arasında arasında evini satan, arabasını satan kişiler de vardı. 3 günden sonrası Elşad Abdullayev görüşme gününü ayarladı. Önceden odasında kamera yerleştirdi. Güler Hanım yardımcısı Sevinç hanım da bu konuyla ilgili birlikte gitti. Elşad Abdullayev, konuşma esnasında aniden milletvekili seçilmekten bahsederek ve kayıp olan kardeşinden konuşmaya başladı. Güler Hanım da sinirlenerek ki, "sen ne diyorsun, biz öğrencilerin parasını almak için konuştuk, sen de 3 gün süre istemişdin, ben de geldim. Sen şimdi neden herhangi bakanın, devlet adamının ismini çekiyorsun?" diye çıkıştı. Güler hanım itiraz edip çıkmak isteyince, Elşad Abdullayev, onu tutarak, "bu yıl seçim yılıdır, ben milletvekili seçilmek istiyorum" gibi sözler söyledi.

İnternette yayılan görüntülere uzmanlar da baktı ve videonun yaklaşık 10 yerde montaj edilmiş olduğu görüldü. O videoda Elşad Abdullayev, Güler hanımın onun meseleye alakası olmayan sohbetlerine itirazları olan kısımları çıkarmıştır. Buna göre izleyenlerde böyle görüş oluştu. Ama görüyorsunuz ki, ortada hiç bir para yoktur. 2 milyon sohbeti genellikle yoktur. Sohbet 500-520 binden gidiyor ki, bu da kandırılmış kişilerin zarar tutarıdır".

 

Şahidov ayrıca, gizlice insanların sesini kaydetmek, çekim yapmak kaba yasa ihlali olduğunu ve Suç Yasası'nda özel hayatın dokunulmazlığını bozma, özel sırrı olan bilgileri, belgeler, video ve ses kayıtlarını yaymaya göre burada suç işlendiğini hatırlattı.

Güler Ahmedova'nın cevaplayamadığı sözleri

Videoda Güler Ahmedova'nın dilinden seslenen bazı sözleri takdirine sunuyoruz:

- Sen ne diyorsun, ben gidip cemaatin prezidentdən geçen listesini pozdurmuşam; 

- Ben Ramiz Mehdiyevə şey vermiyorum, hiç o, sahibinin para alan kişi de değil, parayı ben alıyorum, ben Güler Ahmedova. Veriyorsun ver, vermiyorsun, kendin bilirsin; 

- O kadar mebus olmak isteyen var ki ...; 

- Sen dedin 500, ben de 500 verdim (Elşad Abdullayev). O rakam dört ay önce söylenmiş (Güler Ahmedova);

- Bu politikadır, nala mıh vurmak olmaz. Alışverişte nala mıh vura bilirsin, siyasette olmaz. Bunun cezası ağır oluyor. Ali Insanov, Ferhat Aliyev gibi adamlar bunun cezasını buldu. Ne sen onlardan artıksın, ne ben. Ne senin paran onlardan fazla, ne benim; - Bu, siyasi bir sorundur, hakimiyet meselesidir.

Azadlıq - Kurultay / Aydın TAŞ

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar