Gebelikle ilgili tehlikeli sonuç!

Bir araştırmada, gebelik sırasında ya da doğumdan 3 ay sonra beyin damarları rahatsızlıkları geçiren kadınların sayısının büyük oranda arttığını gösterdi.

Kurultay

Gebelikle ilgili tehlikeli sonuç!

Amerikan Kardiyoloji Vakfı'nın "Stroke" (Felç) adlı dergisinde yayımlanan araştırmada, ABD'de 1994-1995'te yaklaşık 4 bin 85 vakanın gebelikle bağlantılı olarak beyin damarları tıkanıklığı nedeniyle hastaneye kaldırıldığı, 2006-2007'de ise bu sayının 6 bin 293'e çıktığı yer aldı.

Araştırmaya imza atanlardan Elena Kuklina, yüzde 54'lük artışın kaygı verici olduğunu belirterek, "bu kadar artışı beklemediklerini" ifade etti.

Bu beklenmedik artışın, giderek daha fazla kadının gebe kalmadan önce bile aşırı kilolu olmasından kaynaklanabileceğini belirten Kuklina, aşırı kilonun şeker hastalığı ve tansiyona bağlı rahatsızlıkları artırabileceğini vurguladı.

Bugün çok daha fazla kadının obezite, kronik yüksek tansiyon, şeker hastalığı, doğuştan kalp hastalıkları gibi birçok risk faktörüne sahip olduğunu ifade eden Kuklina, "Gebeliğin tek başına bir risk faktörü olduğu düşünülürse, başlangıçta bu risklerden herhangi birine sahipseniz, beyin damarları rahatsızlıklarına yakalanma riskiniz iki kat artabilir" dedi.

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar