Fransa Senatosu'nun sözde ‘'Dağlık Karabağ'' Cumhuriyeti'ni tanıma kararına Türkiye ve Azerbaycan'dan sert tepki geldi

Azerbaycan'a ait olan ve 30 yıla yakın bir süredir Ermeni işgalinde bulunan Dağlık Karabağ'da, çatışmalar Azerbaycan'ın zaferi ile sonlanmışken Fransa hazımsızlığını gösteren bir hamle yaptı. Her fırsatta işgalci Ermenistan'ın yanında duran Fransa şimdi de sözde ''Dağlık Karabağ Cumhuriyeti''nin tanınmasına yönelik bir karar verdi.

Kurultay

Ankara ve Bakü'den Fransa'ya sert tepki

Fransa Senatosu'nun Fransız hükûmetini Dağlık Karabağ'ın sözde bağımsızlığını tanımaya çağıran ve dün oylanarak kabul edilen kararına Azerbaycan ve Türkiye'den sert tepki geldi. Azerbaycan, Fransa Senatosu'nda alınan kararın BM Güvenlik Konseyi (BMGK) kararlarını ihlal ettiğini ve kendisi açısından "bir kağıt parçasından ibaret olduğunu" bildirdi. Türk Dışişleri'nden yapılan açıklamada ise, "Fransa Senatosunun Azerbaycan'a kendi topraklarından çekilmesi çağrısında bulunması gülünç, tarafgir ve gerçeklerden kopuktur." ifadelerine yer verildi.


Hacıyev'den yazılı açıklama


Azerbaycan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Hikmet Hacıyev, kararın ardından yazılı bir açıklamada bulundu. Fransa'nın bu tutumunun İslam karşıtlığının canlı bir örneği olduğunu belirten Hacıyev açıklamasında, "Fransa'da İslam dinine ve Müslümanlara karşı laiklik ve medya özgürlüğü kisvesi altında uygulanan ayrımcılık ve zulüm, ülkede bir zamanlar hüküm süren ve devam eden antisemitizmi hatırlatmaktadır." dedi.


Ayrıca açıklamada Azerbaycan'ın kendi toprağı olan Karabağ'da yabancı işgal güçlerine karşı savaştığı hatırlatılarak "Hiçbir güç bu konuda Azerbaycan'ı suçlayamaz ve Azerbaycan birliklerinin bu topraklardan çekilmesini talep edemez." denilerek, Fransa'nın yanlı tutumunun nafile olduğu vurgulandı.


Türk Dışişlerinden de açıklama gecikmedi


Fransa Senatosu'nun söz konusu kararına Dışişleri Bakanlığı'ndan da tepki geldi.  Kararı "uluslararası hukukun en temel ilkelerinin, meşruiyetin ve hakkaniyetin iç politika mülahazaları uğruna hiçe sayılmasının ibretlik bir örneği" diye niteleyen Dışişleri, kararda "Türkiye'ye atfen dile getirilen temelsiz iddiaları külliyen reddettiğini" belirtti.


Öte yandan Fransa Senatosu'nun bu kararının, tarafsız olması gereken Eşbaşkanların yürüttüğü AGİT Minsk Grubu çalışmalarının bugüne kadar meseleye neden çözüm getiremediğinin, nasıl taraflı olduğunun da açık bir göstergesi olduğunu belirten Bakanlık, Birleşmiş Milletler (BM) kararlarına da atıfta, Fransa'nın tavrının yanlı olduğunu vurguladı.


Senato'nun kararı neyi ifade ediyor?


Fransa Senatosu'nun dün kabul ettiği kararda Fransız hükümetine; bölgeye uluslararası askeri güç gönderilmesi, Minsk Grubu çalışmaları kapsamında sözde Dağlık Karabağ Cumhuriyeti'nin 1944 yılındaki sınırlarına dönmesi ve Türkiye'nin tutumunun Avrupalı ortaklar ile değerlendirilerek gerekirse yaptırım uygulanması için çağrıda bulunuluyor.


Karar teklifinin açıklama bölümünde ise Dağlık Karabağ'daki krizin; Kıbrıs, Doğu Akdeniz, Suriye ve Libya'dan sonra "Türkiye'nin yeni güç gösterisi" olduğu fikri savunuluyor.  "Ermeni medeniyetinin beşiği" olarak tanımlanan Dağlık Karabağ'ın Ermenistan'dan "keyfi biçimde sökülüp alındığı" ileri sürülüyor.


Fransız seçmenini etkilemek ve iç politikada sempati kazanmak için verildiği anlaşılan bu kararın, hiçbir bağlayıcılığı olmadığı ve ''sembolik'' olmaktan öteye geçemeyeceği ifade ediliyor.

 

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar