Fransa'daki gerilim polis intiharlarını tetikliyor

Fransa'da, polis memurlarının intihar artışlarının ülkede gerilimin had safhaya ulaşmasından kaynaklandığı iddia ediliyor.

Kurultay

Fransa'da polis intiharları artıyor

Fransa'da, en son 3 çevik kuvvet polisi, 1 amir ve 1 polis akademisi öğretim üyesinin daha intihar etmesiyle yılbaşından bu yana intihar eden polis sayısı 64'e ulaştı.

Ülkede intiharların nedenleri kesin olarak belirlenemese de ülkede 2015 yılından bu yana devam eden terör saldırıları ve halihazırdaki sarı yeleklilerin eylemlerinin bu duruma zemin hazırladığı düşüncesi hakim.

''2019 SON 30 YILIN EN KÖTÜSÜ OLABİLİR''

Alternatif Polis Birliği (CFDT) Başkanı Denis Jacob, polisin durumuna dikkat çekerek, "2019, son 30 yılın en kötüsü olabilir" ifadesini kullandı.

Psikologlar ise potansiyel saldırı ihtimalinin Fransız polisini evdeyken bile olumsuz etkilediği görüşünde. "Hipervijilans" olarak tanımlanan bu durum, polisin sürekli stres içerisinde kalmasına neden oluyor.

Ayrıca, Ulusal Polis Direktörü Eric Morvan'ın polis memurlarına, protestolara müdahale durumunda "yargılanmaktan korkmamaları" ve problemlerini konuşmanın "kesinlikle zayıflık olmadığı" konusunda bir mektup yolladığı bildirildi.
 

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar