Fransa'da başlayacak G7 Zirvesinin ana gündemi: Ticaret savaşları, ekonomik eşitsizlik, Amazon yangınları

Her yıl dünyanın büyük ekonomilerinden yedisini bir araya getiren G7 zirvesi, Fransa'nın güneybatısındaki Biarritz kasabasında başlıyor.

Kurultay

G7 Zirvesi Fransa'da başlıyor

Bu yıl başta ''ekonomik eşitsizlik'' olmak üzere, ticaret savaşları, küresel ısınma, uluslararası güvenlik, İran'ın nükleer enerji programı ve zirve gündemine son dakikada giren Amazon Ormanları'ndaki yangınlar gibi konuları Amerika Birleşik Devletleri (ABD), Almanya, Fransa, İngiltere, İtalya, Japonya ve Kanada masaya yatıracak.


G7 ZİRVESİNİN 45'İNCİSİ TOPLANIYOR 

26 Ağustos'a kadar sürecek 45'inci G7 buluşmasında pazar günü öğleden sonra ise "Afrika ile iş birliği" konusu ele alınacak. Zirveye her yıl olduğu gibi başka ülkelerden temsilciler de davetli.

TRUMP, BORİS JOHNSON İLE GÖRÜŞECEĞİ İÇİN ''ÇOK HEYECANLI"

Toplantının merakla beklenen anlarından birisi de İngiltere Başbakanı Boris Johnson ile ABD Başkanı Donald Trump'ın bir araya gelmesi olarak değerlendiriliyor. Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada Trump'ın İngiltere'nin yeni Başbakanı Boris Johnson ile iki ülke arasındaki "serbest dolaşım" konusunu görüşmek için "çok heyecanlı" olduğu belirtildi.

FRANSA: ''AMAZON YANGINLARI İÇİN SOMUT GİRİŞİM OLABİLİR''

Brezilya'daki Amazon Ormanları'nda yaşanan rekor düzeydeki yangın ilk günün önemli konularından birisi olacak. 
Zirveye ev sahipliği yapan Fransa'nın Cumhurbaşkanı Emanuel Macron bu yangınlarla mücadelede "somut girişimler" ortaya konulabileceğini söyledi. Macron, G7 öncesi yaptığı açıklamalarda ''dünyanın akciğerleri'' olarak anılan Amazonlardaki yangınların zirvenin öncelikle tartışılan konularından birisi olmasını istediğini belirtti.
Brezilyalı lider Balsonaro'dan Fransa Cumhurbaşkanı Macron'a 'sömürgeci zihniyet' çıkışı

PROTESTOLAR EŞLİĞİNDE ZİRVE

Zirvenin yapılacağı kasaba yakınlarında G7 öncesi her yıl olduğu gibi bu yıl da protesto gösterileri düzenlendi. Fransa'nın en güney batı ucunda İspanya sınırında bulunan Peyrehorade kentinde aktivistler tarım ilacı glifosat üreten Monsanto fabrikası önünde eylem yaptı.

G7 ZİRVESİNDE KÜRESELLEŞME KARŞITLARINA SARI YELEKLİLER DE KATILACAK

G7 grubunun aldığı eleştirilerden birisi de yeni ekonomik düzeni doğru yansıtmadığı yönünde. 

ÇİN GRUBA DAHİL DEĞİL

Çin dünyanın en büyük ikinci ekonomisi olsa da kişi başı gelirinin G7 standartında olmadığı gerekçesiyle bu gruba dahil değil.

RUSYA, GRUBA KIRIM'I İLHAKINDAN BU YANA KATILIMAIYOR

Rusya'nın ise gruba üyeliği Kırım'ın ilhakından beri askıda. Rusya, 2014 yılından bu yana G7'ye dahil değil. ABD Başkanı Trump, Rusya'nın toplantılara yeniden katılarak müzakere masalarında olmasını istiyor. Rusya ilk kez bu gruba 1998 yılında dahil olmuştu.

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar