Fransa, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Yunanistan ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) Doğu Akdeniz'de ortak tatbikat düzenledi

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) ve Yunanistan Savunma Bakanlığı; Mısır, Fransa ve Birleşik Arap Emirlikleri'nin (BAE) katılımı ile Doğu Akdeniz'de ortak bir tatbikat düzenleneceğini duyurdu. Hava ve deniz alanlarını kapsayacak tatbikatın bugün başlayıp 7 Aralık'ta sonlandırılacağı belirtildi.

Kurultay

Türkiye karşıtı ülkeler Doğu Akdeniz'de ortak tatbikat düzenledi

Yunan Savunma Bakanlığınca yapılan açıklamada Doğu Akdeniz'de; Mısır, BAE, GKRY ve Fransa'nın katılımı ile geniş kapsamlı bir tatbikat yapılacağı aktarıldı. Açıklamada, "30 Kasım-6 Aralık tarihleri arasında İskenderiye'de çok uluslu ortak havacılık tatbikatı gerçekleştirilecek. Savunma ve operasyonel işbirliğimizi geliştirmek için ortaklarımızla tatbikat yapmayı dört gözle bekliyoruz." ifadelerine yer verildi.


''Medusa 2020'' adı verilen tatbikat 3 ayrı aşamaya ayrılarak arama-kurtarma, elektronik harp ve yüzey tatbikatları olarak gerçekleştirileceği kaydedildi.


Güney Kıbrıs, Mısır ve Yunanistan 2017 yılından bu yana Doğu Akdeniz'de çeşitli tatbikatlar düzenlerken bu yıl onlara Fransa ve BAE'de katıldı.  Tatbikatın, Türkiye ile Yunanistan ve Güney Kıbrıs arasında Doğu Akdeniz'de gerilimin yaşandığı bir dönemde yapılması dikkati çekti.

 

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar