KKTC'de futbol sorunu, Derviş Eroğlu: TFF'nin yapabilecekleri sınırlı

KKTC'de futboldaki transfer sorunu TFF Başkanı Yıldırım Demirören'in de katıldığı toplantı ile masaya yatırıldı.

Kurultay

"KKTC futbolu için TFF'nin yapabilecekleri sınırlı"

KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Türkiye ve KKTC futbol federasyonlarının işbirliğinin önemli olduğunu söyledi. Cumhurbaşkanlığı'nda futbolun ele alındığı toplantının ardından basının sorularını yanıtlayan Eroğlu, Türkiye Futbol Federasyonu'nun FIFA kurallarına bağlı olması nedeniyle yapabileceklerinin sınırlı olduğunu, fakat iki ülkenin futbol federasyonlarının iyi ilişkiler içinde olmasının önemli olduğunu söyledi.

DENKTAŞ: "SPOR BAKANLIĞI İLE GÖRÜŞECEĞİZ"

KKTC Başbakan Yardımcısı Serdar Denktaş da, Cumhurbaşkanı Eroğlu'nun girişiminin ışık yaktığını, fakat FIFA kuralları nedeniyle sorunun Türkiye Futbol Federasyonu nezdinde çözülmesinin mümkün olmadığını söyledi. Girişimlerin başlayacağını fakat federasyonlar arasında çözümün olası görülmediğini belirten Denktaş, yakın zamanda Türkiye Spor Bakanlığı ile yüz yüze görüşüleceğini kaydetti.

SERTOĞLU: "YAKIN ZAMANDA ÇÖZÜMLENECEĞİ İZLENİMİ EDİNDİM"

Kıbrıs Türk Futbol Federasyonu (KTFF) Başkanı Hasan Sertoğlu da, sorunun çözülmesini istediklerini, kavga niyetinde olmadıklarını söyledi ve bugünkü toplantıdan sorunların yakın zamanda çözüleceği izlenimi edindiğini kaydetti.

Sorunun çözümüyle ilgili verdikleri 45 günlük sürenin hatırlatılması üzerine Sertoğlu, 45 günlük süreyi federasyon yönetim kurulunun verdiğini, bunu kendisin kaldırmasının mümkün olmadığını, fakat transferlerde yaşanan sıkıntıların devletlerarasında çözümünün bu süreden önce biteceğine inandığını kaydetti.

KKTC Spor Yazarları Derneği Başkanı Ogün Genç Kaçmaz da, FIFA kuralları dışına çıkılamayacağı için sorunun iki federasyon arasında değil, her iki devletin spor bakanlıkları ve yetkililerin yapacağı bir protokolle çözülebileceğini kaydetti. KKTC'den giden futbolcuların ve kulüplerinin mağdur olmayacağı bir formül üretilip bir fon oluşturulmasının gündemde olduğunu kaydeden Kaçmaz, bu formülün sadece para ile ilgili olmadığını, futbolcuların gidiş-gelişi, transfer zamanlaması ve futbolcunun sorumlulukları gibi hareketleri de disiplin altına almayı hedeflediğini söyledi.
Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar