Esad Rejimi İdlib'te son 2 günde 25 bin sivil daha yerinden etti

Suriye'de, Rusya ve İran destekli grupların ve Beşşar Esed rejimi güçlerinin İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi sınırları içerisindeki yerleşimlere saldırıları sonucu son 2 günde en az 25 bin sivil Suriye-Türkiye sınır hattına yakın bölgelere göç etti.

Kurultay

Esad Rejimi İdlib'te son 2 günde 25 bin sivil daha yerinden etti

İdlib'in güneyindeki yerleşimler ve özellikle Marratinnuman ilçesi kırsalı, göç veren bölgelerin başında geliyor. Yerlerinden edilen aileler, barınak, çadır, battaniye ve yatak gibi yaşam malzemesine acil ihtiyaç duyuyor.

Rejim güçlerinin, önceki gün Marratinnuman ilçe ve kırsalında başlattığı kara operasyonunda ele geçirdiği köy sayısı 15'e yükseldi.

Rusya'ya ait savaş uçaklarının gece geç saatlerinde İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi'ndeki sivil yerleşimlere düzenlediği saldırılarda 5 sivil hayatını kaybetti.

KASIMDAN BU YANA 205 BİN SİVİL GÖÇ ETTİ

İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi'ndeki yoğun saldırılar nedeniyle kasım 2019 başından bu yana yaklaşık 205 bin sivilin yerinden edildiğini belirlendi. Rejim güçleri ile Rusya'nın hastane, okul, cami, Sivil Savunma merkezi ve evleri vurmasıyla, sivillerin geri dönüşünü engellemek istedikleri değerlendiriliyor.

GÖÇLER, TÜRKİYE'NİN TERÖRDEN TEMİZLEDİĞİ FIRAT KALKANI VE ZEYTİN DALI HAREKATI BÖLGELERİNE

Rusya ve rejim güçlerinin devam eden saldırıları sonucu kaçan sivillerin büyük bir kısmı, Hatay'ın Reyhanlı ilçesi karşısındaki Suriye topraklarında yer alan Atme, Kah, Deyr Hassan ve Kefer Lusin gibi bölgelerdeki sınıra yakın kamplar ile İdlib'de zeytin ağaçlarının bulunduğu alanlara, Türkiye'nin terörden arındırdığı Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı Harekatı bölgelerine sığınıyor.

TÜRKİYE SINIRI YAKINLARINA GÖÇ EDENLERİN SAYISI BİR YILDA 1 MİLYONU AŞTI!

Türkiye ile Rusya arasında, 17 Eylül 2018'de imzalanan mutabakattan bu yana İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi'nde, rejim ve Rusya'nın saldırılarında 1300'den fazla sivil öldü. Saldırıların yoğun olduğu yerlerden, nispeten sakin yerlere ve özellikle Türkiye sınırı yakınına göç edenlerin sayısı ise son bir yılda 1 milyonu aştı.

 

Kaynak: Kırım Haber Ajansı - QHA

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar