Ertelenen tarihi uzay uçuşu gerçekleştirildi!

SpaceX şirketinin, NASA astronotlarını, Uluslararası Uzay İstasyonu’na (ISS) götüren Crew Dragon adlı uzay aracı fırlatıldı. Böylelikle tarihte ilk kez, özel sektör uzaya insanlı bir araç gönderdi.-

Kurultay

Ertelenen tarihi uzay uçuşu gerçekleştirildi!

Elon Musk'a ait SpaceX şirketinin, ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) astronotları Doug Hurley ve Bob Behnken'i Uluslararası Uzay İstasyonu'na (ISS) götüren Crew Dragon adlı uzay aracı fırlatıldı.

HAVA MUHALEFETİYLE UÇUŞ ERTELENDİ

Başlangıçta aracın "Demo2" adı verilen ilk seferi, Çarşamba günü için planlanmdı. Ancak sefer, olumsuz hava şartları nedeniyle fırlatmaya 16 dakika kala durduruldu.

AY'A GÖNDERİLEN İLK UZAY ARACININ MERKEZİNDEN FIRLATILDI

Fırlatma işlemi, 1969 yılında Ay'a gönderilen ilk uzay aracının fırlatıldığı Kennedy Uzay Merkezi'nden yapıldı.

ARACIN BUGÜN ULAŞMASI BEKLENİYOR

Astronotların, 31 Mayıs 2020 itibariyle (TSİ) 17.30'da ISS'ye ulaşması bekleniyor.

BU SEFER, İLKLER NİTELİĞİNDE

NASA'nın uzay araçlarını emekli ettiği 2011'den bu yana Uluslararası Uzay İstasyonu'na astronot gönderilmiyordu. Bu açıdan, bu sefer bir ilk niteliği taşıyor.

Bu uçuşu "ilkler tarihine" geçiren nedenlerde bir diğeri ise NASA'nın astronotlarını uzaya göndermek için ilk defa özel bir şirketle çalışıyor olması.

SEYAHAT SÜRESİ 19 SAAT

Astronotların Uluslararası Uzay İstasyonu'na seyahatleri 19 saat sürecek. Astronotlar bu süreyi Dragon kapsülü içindeki sistemleri denemek için kullanacak. Astronotların, Uluslararası Uzay İstasyonu'nda bir ila dört ay kalmaları bekleniyor. Hurley ve Behnken'in misyonları başarılı olursa bir sonraki uzay yolculuğu Ağustos ayı sonunda gerçekleşecek.

Bu uçuş için Boeing şirketinin de NASA ile bir sözleşme yaptığı ancak zamanlama olarak SpaceX'in bir yıl gerisinden geldiği biliniyor.

Haberin Kaynağı: QHA

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar