Erşad Salihi: IŞİD, Sünni, Şii ve Kürt haritasınıçizdi, Türkmen haritası ise kayboldu

Irak Türkmen Cephesi (ITC) Genel Başkanı ve Kerkük milletvekili Erşad Salihi, IŞİD'in Türkmen coğrafyasını ortadan kaldırdığını söyledi.

Kurultay

Erşad Salihi: IŞİD, Sünni, Şii ve Kürt haritasını çizdi, Türkmen haritası ise kayboldu

Tek umudu Türkiye olduğu halde siyasi ve ve askeri anlamda umduğu desteği bulamayan Türkmenler, coğrafyalarını kaybediyor.

ITC lideri ve IRak Parlamentosu Kerkük milletvekili Erşad Salihi, IŞİD'i Türkmen coğrafyasını ortadan kaldırdığı savundu.

Salihi basına verdiği demeçte, IŞİD terör örgütünün Haziran ayı sonrası Sünni Arap, Şii Arap ve Kürt haritasını çizdiğini kaydederek, bunun neticesinde de Türkmen Haritası ortadan kaybolduğunun altını çizdi.

Türkmen lider, "10 Haziran sonrası IŞİD saldırılarından sonra Türkmen Haritası ortadan kayboldu. Bugün çok Sayıda Türkmen bölgelerinde durum vahametini koruyor, şayet Türkmen Telafer kenti hükümet Tarafından kurtarılırsa  acaba Türkmen göçmenlerine diyarlarına dönme izni veririm mi?Bugün Kerkük emrivaki siyaset yüzünden Federal Hükümet'in kontrolü dışında. Bu sorunlar hepsi kafamızda soru işareti yaratıyor" diye konuştu.

E. Salihi'nin Türkmen coğrafyasını daha iyi anlamak için, şu aşağıdaki haritayı da incelemekte fayda var:

büyük ortadoğu haritası, ışid, bop, Türkmen coğrafyası

Özdemir HÜRMÜZLÜ/KERKÜK

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar