Ermenistan, Türkiye'yi abluka uygulamakla kınadı!

Ermenistan Dışişler Bakanaı Edward Nalbandyan, BM (Birleşmiş Milletler) Genel Kurulu 71. oturumuna yaptığı konuşmasında, "Türkiye'nin Ermenistan'a uyguladığı abluka uluslararası hukukun ihlalidir" açıklamasında bulundu.

Kurultay

Ermenistan, Türkiye'yi kınadı!

Ermenistan Dışişleri Bakanı Edvard Nalbandyan, BM (Birleşmiş Milletler) Genel Kurulu 71. oturumuna yaptığı konuşmasında Türkiye'nin Ermenisata'a yaptığı kara ablukasını kınadı.

Nalbandyan, Genel Kurul'da şu ifadeleri kullandı:

''Ermenistan, Denize kıyısı olmayan gelişmekte olan ülkeler için Viyana Eylem Planı'nın ''Gündem 2030''e dahil edilmesi olumlu bulup istikrarlı ve kapsamlı gelişmeyi teşvik eden bir adım görüyor.

Biz tek taraflı ekonomik önlemlerinin siyasi baskı aleti olarak kullanmasını kınıyoruz. ''Gündem 2030'' büyle davranmanın istikrarlı gelişmeye zararlı olduğunu bir defa da teyit etmeye geliyor. Türkiye tarafından Ermenistana uyguladığı tek taraflı kara ablukası uluslararası hukukun açık bir ihlalidir. Bu abluka bölgesel transit yollarını zayıflatmaya, ekonomik işbirliği ve entegrasyona engellemeye devam ediyor.''

Ermenistan Dışişler Bakanı Nalbandyan'ın Türkiye'yi suçlaması, sözde hukuk arayışındaki ülkesinde yaşanan son terör ve baskın olaylarının bıraktığı ağır tahribattan bir çıkış arayışından ileri gitmiyor. Özelikle 17 Temmuz'da 30 kadar silahlı saldırganın karakol baskını sonucu gerçekleşen silahlı eylem, ülkede hükumete karşı gösterilerin başlamasına neden oldu. Sarkisyan'ın geri adım atması sonucu Başbakan istifa etmişti ve kabinede 4 bakan değiştirilmişti. 

Ermenistan gazeteleri, "ülkede ağır ekonomik buhranın devam etmesi, çok yakında Sarkisyan'ın istifasını da beraberinde getirecek" cümlelerine yer veriyor.

 

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar