Ermenistan, Azerbaycan'ın 5 bölgesinden çekilip oraya Rus askerleri mi geliyor?

Kurultay gazetesinin 4 ay önce gündeme getirdiği ve sert eleştiri ile yalanlamalara neden haberimizin gerçekliği tescil ediliyor. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, katıldığı Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisindeki konuşması, bunu bir kez daha teyit etti.

Kurultay

İlk Kurultay gündeme getirmişti: Yalan dediler, gerçekleşiyor!

Ermenistan işgal ettiği Azerbaycan'a ait 5 bölgeden (Dağlık Karabağ hariç) çekileceği ve buraya Rus askerlerinin yerleşeceğiyle iligli haberimizin çok eleştiri almıştı. Ancak, konu hala sıcak ve görüşmeler devam ediyor. Kurultay gazetesinin 4 ay önce gündeme getirdiği ve sert bir şekilde eleştirilen, yalanlanan haberinin doğruluğu ortaya çıkıyor.

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Avrupa Karma Parlamenterler Meclisi'nde yaptığı konuşmada, bütün basının ilgilenmediği ve gündeme getirmediği konuşmasının bir bölümünde Azerbaycan-Ermenistan arasındaki ilişki için önemli açıklamalarda bulundu.  

Azerbaycan'ın Dağlık Karabağ ve çevresindeki Rayonların (Vilayetleri) işgalci Ermenistan tarafından geri verilmesi, yapılan tüm girişimler karşılığında sonuçsuz kalırken, Türkiye yeni dönemde Minsk Grubu 3'lüsü ve Rusya'nın bazı sözde yapıcı önerilerilerine onay verdi. Bu öneride Dağlık Karabağ'da 5 ilin Azerbaycan'a geri verilmesi planlanıyor, ancak diğer vilayetlerin akıbeti meçhul olarak kalacak. Söz konusu sözde yapıcı öneriye onay veren Türkiye, geri kalan Azerbaycan topraklarının Ermenistan'da kalmasını onaylamış oluyor. Bu dolaylı olarak Azerbaycan rejiminin de onayladığı anlamına geliyor. Çünkü Türkiye, Azerbaycan'ın onay vermeyeceği bir konuda açıklamalarda bulunmaktan kaçınıyor.

5 ilin geri verilmesi haberleri yeni değil!

Bu yılın Haziran ayında Azerbaycan Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreter Yardımcısı Novruz Memmedov, Azerbaycan ve Ermenistan'ın Dağlık Karabağ'da aşamalı çözüm için prensip anlaşmasına vardığını bildirmişti.

Memmedov, "Aşamalı çözüm şöyledir. İlk önce işgal altındaki 5 ilin tahliye edilmesi (Ermenistan ordusunca), daha sonra iki ilin tahliye edilmesi ve (Karabağ ve Ermenistan arasındaki) koridorun belirlenmesi. Daha sonra ise Dağlık Karabağ'ın statüsünün belirlenmesi. Taraflar bu yönde prensip anlaşmasına vardı." demişti.

Mammedov'un bu ifadeleri sonrasında Rusya Dışişler Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, "Azerbaycan'ın bu açıklaması esassızdır ve böyle bir konu St. Petersburg'da görüşülmedi." açıklamıştı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "Azerbaycan'ın işgal edilmiş topraklarının en azından 5 bölgeden Ermenistan'ın çekilmesi gündemde. Rusya bizimle bu düşüncelerini paylaştı, biz destekliyoruz dedik" ifadesini kullanmıştı.

15 Temmuz 2016 tarihli verdiğimiz haberde, Çavuşoğlu'nun Bakü'ye gerçekleştireceği ziyaretin perde arkasını yazmıştık. Ancak Türkiye'de gerçekleşen darbe girişimi sonrası ziyaret iptal edilmişti. 

Çavuşoğlu uzun zamandan sonra Bakü'de görüşeceği "Karabağ sorunu ve Rusya önerisini", katıldığı Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisinde dile getirdi.

Strazburg'da Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi'nin Sonbahar oturumundaki konuşmasının ardından milletvekillerinin sorularını yanıtladı. "Havyar diplomasisi"nde adları birlikte anılan Azerbaycan Milletvekili Ganire Paşayeva, Dışişleri Bakanı'na Karabağ Sorunuyla ilgili soru yöneltti ve Çavuşoğlu şu şekilde cevap verdi:

"Karabağ probleminin çözümü için samimi gayret sarf ettik. Ermenistan'la ilişkilerimizi normalleştirmek için de samimi gayretler sarf ettik. İsviçre'de bir anlaşma imzaladık maalesef başarılı olamadık. Bugün Minsk Grubu 3'lüsü ve Rusya'nın bazı yapıcı önerileri var. Özellikle Azerbaycan'ın işgal edilmiş topraklarının en azından 5 bölgeden Ermenistan'ın çekilmesi gündemde. Rusya bizimle bu düşüncelerini paylaştı, biz destekliyoruz dedik. Azerbaycan'la görüştük. Biz böyle adımlar atılırsa Azerbaycan'ın kabul edeceği her türlü çözümü destekleriz. Biz Ermenistan'la da ilişkilerimizi normalleştirmek istiyoruz. Eğer bu sorun çözülürse Azerbaycan'da da aynı kararlılığı görüyoruz. Niye Güney Kafkasya'da bu tehdit bu sorun etsin. Niye çözemeyelim. Minsk Grubu'nun da gayretli olması lazım, samimi gayret sarf etmesi lazım. Diğer bahsettiğim dondurulmuş itilafların da çözüm için gayret sarf etmemiz lazım"

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar