Ermenistan Dışişleri Bakanı'nın Dağlık Karabağ'da sözde Ermeni yetkililerle görüşmesine Azerbaycan'dan tepki gecikmedi

Ermenistan Dışişleri Bakanı Ara Ayvazyan'ın Dağlık Karabağ'ı ziyaret ederek sözde Ermeni yöneticilerle bir araya gelmesine Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı tepki gösterdi. Bakanlıktan yapılan açıklamada, Rusya, Azerbaycan ve Ermenistan arasında 10 Kasım'da imzalanan üçlü bildiriyle çeliştiği, çatışmaların sona ermesinin ardından bölgede barış, güvenlik ve iş birliğini tesis etme girişimlerine uymadığı belirtildi.

Kurultay

Ermeni Bakan'ın Dağlık Karabağ'a gitmesine Azerbaycan'dan tepki

Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı, Ermeni Bakan Ara Ayvazyan'ın Dağlık Karabağ'a giderek orada çeşitli temaslarda bulunmasının 10 Kasım'da imzalanan ateşkes anlaşmasına aykırı olduğunu bildirdi. Azerbaycan tarafından yapılan açıklamada, söz konusu ateşkes anlaşmasında Ermeni Başbakan Nikol Paşinyan'ın da imzası olduğu vurgulanarak, şu ifadelere yer verildi:


"Ermenistan hükûmeti bu hususta yükümlülükler almıştır. Erivan yönetiminin bu yükümlülüklerini ihlal etmesi provokasyondur. İç kamuoyu için gerçekleştirilen bu gibi eylemler bölgede durumun normalleştirilmesine hizmet etmemektedir.
Ermenistan yetkilileri asılsız fanteziler üzerine hareket etmemeli, bölgedeki yeni gerçekliği kabul etmelidir.
Üçlü bildirinin uygulanmasının sağlanması ve bölgede oluşan yeni güvenlik formatı, ayrıca iş birliği fırsatlarına dayalı adımların atılması barış içinde bir arada yaşamaya katkı sağlayabilir. Bunun tersi, gerginliği artırma girişiminden başka bir şey değildir."


Ermenistan Dışişleri Bakanı Ayvazyan, dün Dağlık Karabağ'a giderek oradaki sözde yöneticilerle görüşmeler gerçekleştirmişti.

 

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar