Ermenistan Devlet Başkanı Serj Sarkisyan'ın 4 Bakan değişti

Ermenistan'da Başbakan'ın atanmasının ardından kabinede atamalar başladı. Devlet Başkanı Serj Sarkisyan muhalefetin baskısıyla kabinede 4 bakanın değişikliğine dair kararnameyi imzaladı.

Kurultay

Ermenistan'da 4 Bakan değişti

Enerji ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı görevine Levon Yolyan'ın yerinde  "Hrazdan" Hidro Elektrik Santrali'nin genel müdürü Ashot Manukyan atandı. Erivan Konyak Fabrikası'nın müdür yardımcısı İgnati Arakelyan ise, Sergo Karapetyan'ın yerinde Tarım Bakanlığı görevine atandı. 

Sarkisyan'ın kararıyla Ermenistan Transport ve İletişim Bakanı Gagik Beglaryan da görevinden alındı. Onun yerine Vahan Martirosyan atandı. Ermenistan Cumhurbaşkanlığı İdaresi başkan yardımcısı Vardan Aramyan ise görevinden alınıp Maliye Bakanlığı görevine atandı. Uluslararası Ekonomik Entegrasyonu ve Reformler Bakanı ve başbakan yardımcısı  Vache Gabrielyan ise yeniden görevine atandı. Ermenistan'ın Arjantin büyükelçisi Aleksan Harutytun ise görevinden alınıp Cumhurbaşkanlığı İdaresi Başkan Yardımcılığına atandı. 

Ermenistan'da yapılan atamların, 17 Temmuz'da yaşanan 'rehine krizi' sonrası gerçekleşmesi, Sarkisyan'ın  geri adım atmasına neden olmuştu. Yapılan değişikliklerin devam edeceğini aktaran yetkililer, ülke kalkınması için bunun önemli olduğunu vurgladılar. Ayrıca ülke muhalefeti, Sarkisyan'ın gidebileceğinin sinyallerini verdi. Yapılan açıklamada "Sarkisyan önümüzdeki dönemde gitmezse, ülkede büyük bir kaosun çıkaca" ifadelerine yer verildi.

17 TEMMUZ'DA NELER YAŞANMIŞTI?

"Sansa Tsrer" adlı silahlı grup, 17 Temmuz'da Erivan'daki Erebuni polis karakoluna saldırı düzenlemiş ve 7 kişiyi alıkoymuştu.

Çatışmalar sırasında bir polis öldürülmüş, saldırganlarla görüşmek amacıyla karakola giren Ermenistan Emniyet Müdürü Yardımcıları Valery Osipyan ve Vardan Yeghiazaryan da rehin alınmıştı.

Silahlı grup, 22 Haziran'da tutuklanan muhalif "Nor Hayastan'' (Yeni Ermenistan) siyasi hareketi lideri Jirayr Sefilyan'ın başta olmak üzere siyasi mahkumların serbest bırakılmasını istiyor. Dün karakol önünde toplanan kalabalık ile polis arasında çıkan çatışmada 51 kişinin yaralanmıştı.

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar