Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Oruç Reis Sismik Araştırma Gemimizin Antalya Limanı'na dönüğünü duyurdu

Oruç Reis sismik araştırma gemimiz 10 Ağustos'ta başladığı Demre sahasındaki iki boyutlu sismik araştırmalarını tamamlamasının ardından Antalya Limanı'na döndü. Gemimize, Ataman ve Cengizhan zırhlıları eşlik etti.

Kurultay

Oruç Reis Antalya Limanı'na döndü

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığının resmi Twitter hesabından yapılan paylaşımda, "Oruç Reis sismik araştırma gemimiz, 10 Ağustos'ta başladığı Demre sahasındaki iki boyutlu (2B) sismik araştırmalarını tamamladı. 10 bin 955 kilometre 2B sismik veri toplayan gemimiz, Antalya Limanı'na döndü" ifadelerine yer verildi. Geminin Doğu Akdeniz'de yürüteceği çalışma 21 Kasım'da yayınlanan bir Navtex ile denizcilere duyurulmuştu. 


Atina yönetimi Doğu Akdeniz'de Türkiye hazımsızlığını devam ettirerek ilgili Navtex'i yasa dışı ilan etmiş ve Türkiye'yi kınamıştı.


Yunanistan'ın sürekli çığırtkanlığını yaptığı Türkiye karşıtlığı Avrupa Birliği tarafından da yankılanmış ve aralık ayında yapılacak zirveden Türkiye'ye karşı yaptırım kararı çıkabileceği sıkça dile getirilmişti. 

Avrupa Birliği'nden açıklama

Öte yandan Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Sözcüsü Peter Stano, bugün gerçekleştirdiği rutin basın toplantısında, Oruç Reis sismik araştırma gemisinin Antalya Limanı'na dönüşüyle ilgi bir soruyu cevapladı. 

Stano, ''"AB liderleri, aralıkta bir araya gelecek ve Türkiye'nin gerilimi azaltma ve yapıcı diyalog alanında beklentileri yerine getirip getirmediğini değerlendirecek. Liderler tek bir hamle ya da tek bir açıkama üzerinden değerlendirmelerede bulunmayacak.'' ifadelerinin kullandı. 

 

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar