Endonezya Ticaret Bakanı Lukita: "Türkiye'nin bize, bizim de Türkiye'ye ihtiyacımız var"

Endonezya Cumhuriyeti Ticaret Bakanı Enggartiasto Lukita, Türkiye ile ilgili önemli değerlendirmelerde bulundu.

Kurultay

Endonezyalı Bakan Lukita: "Türkiye'ye ihtiyacımız var"

Bakan Lukita, Türkiye'nin savunma sanayisinin son on yılda mükemmel bir gelişme gösterdiğini belirterek, " Ülkemde savunma bakanı olsaydım, Türkiye'den savunma sanayi araçları alırdım" dedi.

Endonezya ve Türkiye'nin birbirlerine ihtiyacı olduğunu vurgulayan Lukita, "Türkiye bizden palmiye yağı alıyor, kağıt alıyor bunları artırabiliriz. Ayrıca biz de Türkiye'nin savunma sanayisine, teknolojisine ihtiyaç duyuyoruz. Öyleyse bunları Türkiye dışında başka bir ülkeden neden alalım?". İfadelerini kullandı.

İki ülke arasındaki bağ kuvvetli

Türkiye'de  ilk büyük elçiliği 1950'li yıllarda açtıklarını vurgulayan Lukita, iki ülke ilişkilerinin 12'inci yüzyıla kadar dayandığını dile getirdi.

Ayrıca Lukita, iki devlet arasındaki ilişkilerin  geçmiş yıllarda daha kuvvetli olduğunun altını çizdi ve "Temelde bizim ikili ticaretimiz iyiydi, ama şimdi eskisi kadar iyi değil. Türkiye ve Endonezya geçen yıl yalnızca 1 milyar dolar ticaret yaptı. Bu hiçbir şey değil." Yorumunda bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Endonezya'yı ziyaret edecek

Endonezya Ticaret Bakanı Lukita, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 2020'nin ilk çeyreğinde  Endonezya'yı ziyaret edeceğini duyurdu.

Bakan Lukita," Bundan onur duyacağız. Anlaşmalar ve ticari görüşmeler Erdoğan ülkemize geldiğinde görüşülecek. Bundan sonra tüm bu ticaret müzakereleri ve anlaşmalar büyük ölçüde sonuçlandırılacak. 10 milyar dolarlık ticaret hacmine 2020-2023 yılları arasında ulaşılması öngörülüyor. İkili ticaret kapasitemizi nasıl artıracağımıza yakından çalışıyoruz." dedi.

Haberin Kaynağı: Türkmen Basın Ajansı

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar