Endonezya, bir Uygur Türkünü daha infaz edildi

Dünyanın en kalabalık müslüman ülkesi olan Endonezya yönetimi, Kızıl Çin zulmünden kaçarak kendisine sığınan Uygur Türklerini terör örgütü üyesi ve başka adlar altında infaz ediyor.

Kurultay

Endonezya, yine bir Uyguru infaz etti

Endonezya'nın kuzeyindeki Merkezi Suluwasi Eyaleti Emniyet Müdürü General Rudi Sofiriad yaptığı açıklamada Endonezya Ordusu'nun 17 Ağustos 2016 Çarşamba günü Suluwası adasında genel  tarama ve yol kontrölü sırasında yolda rastladıkları 2 kişi'ye kimlik sordukları sırada bu kişilerin yanlarındaki el yapımı bombalarla (EYB.)   askerlere saldırdıklarını idda etti.

Emniyet Müdürü, saldırya anında Endoneziya askerlerinin karşılık vermesi sonucu bir kişi olay yerinde etkisiz hale getirilirken diğer kişinin ormanlık alana kaçtığını belirtti. Çatışmada vurulan kişinin üzerinden çıkan kimlikte vurulan şahsın İbrahim adında Doğu Türkistanlı Uygur Türkü olduğu tespit edildi.

Endonezya Büyükelçiliği Endonezya Ordusunu Savundu

Endonezya'nın Washington Büyükelçiliği, Ordu'nun yaptığı katliamı savunduğu öğrenildi. 18 Ağustos 2016'de bir basın toplantısında konuşan Büyükelçilik Basın Sözcüsü, bu operasoynun Endonezya Ordusunun Merkez Suluwasi eyelatinde faaliyet gösteren Dini Lider Sontosi Liderliğindeki bir silahlı örgüt'e karşı bir süre önce başlattıkları genel bir askeri operasyonun devamı niteliğinde olduğunu belirtti. Sözcü ordunun operasayonları ve askeri harekatları yasal sınırlar içerisinde yürütüldüğünü de ileri sürdü.

Çeşitli yöntemler ve iftiralarla masum Uygur Türkler öldürülüyor

Endoneziya'da son yıllarda Merkezi Suluwasi Eyaleti'nde bulunan Dini Lider Sontosi Liderliğindeki silahlı örgütle mücadele adı altında Doğu Türkistan'dan gelen Uygur Türklerine yönelik katliam gerçekleştiriyor. Öldürülen ve hapishanelerde işkence edilen Uygur Türklerinin sayı açıklanmıyor. Yapılan haberlerde 3-5 kişi ifade edilirken bunun doğru olmadığını ve yüzlerle Uygur Türkünün Endoneziya'da infaz edildiği belirtildi.

Kızıl Çin zulmünden kaçarak Endoneziya'ya sığınan Uygur Türklerine yönelik başlatılan "karala ve yok et" yaptırımları ülke genlinde ülke savunması adı altında insanlara empoze diliyor. 

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar