Egemen Bağış: "Hristofyas yüzünü Türk suyuyla yıkasın"

Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış, Güney Kıbrıs Rum Kesimi lideri Dimitris Hristofyas'ın "Maraş ve Güzelyurt'un Rumlara verilmesini' talep etmesini, ‘akşam yediği yemeklerden rahatsız olup, sabah kabusla kalkmış olmasına" bağladı.

Kurultay

"Hristofyas yüzünü Türk suyuyla yıkasın"

Bakan Bağış, ‘Çok yakında Türkiye'den adaya bağlanacak su, Sayın Hristofyas'ın sabah yüzünü tertemiz yıkayıp uyanmasına, kendisine gelmesine yardımcı olacak. Biraz beklesin” dedi.

Su projesinin, adanın kalkınmasına, normalleşmesi ve yeşilleşmesine katkıda bulunacağını belirten Bağış, Rumların da bu projeden faydalanacağını belirtip, Bizim yaklaşımımız, KKTC'nin kuruluş anlaşmasında bile Rumlara el uzatma halindedir. Ama hiç karşılık görmüyoruz” dedi. AB Bakanı, Güney Kıbrıs'ta yapılacak seçimler sonucunu nasıl gördüğüne yönelik soruyu ise, “Bilmiyorum ama, umarım taç giyen başa akıl gelir' diyerek yorumladı.

İrsen Küçük'e destek

Egemen Bağış, Türkiye'nin Rumlarla müzakere masasında KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu'nun arkasında durduğu gibi, Başbakan İrsen Küçük'ün de ekonomi ve iç politikasında yanında olduğunu söyledi. Bağış, 21 Ekim'de yapılacak UBP kongresinde, İrsen Küçük'e, destek içeren mesaj verdi ve “Kaybetmesini beklemiyoruz” dedi. Bağış, “Kıbrıs davasını dünyaya anlatıp Kıbrıs Türkünün huzur ve refahını güçlendirme adına İrsen Küçük gibi bir Başbakanın varlığını önemli bir fırsat olarak görüyor ve KKTC halkının da İrsen Küçük'e her zaman sahip çıkmasını öneriyorum” dedi. 

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar