BM üyesi 23 ülke, Çin'in Uygurlara uyguladığı insanlık dışı politikalarına 'dur' çağrısında bulundu

Birleşmiş Milletler (BM) üyesi 23 ülkeden Çin'e, Doğu Türkistan'daki Uygur Türk azınlığa yönelik insanlık dışı politikaları nedeniyle insan haklarına saygı duyma çağrısı yapıldı. Türkiye Müslüman Türkleri ilgilendiren bildiriye imza atmadı.

Kurultay

Türkiye Müslüman soydaşlarının yanında değil!

BM Genel Kurulu İnsan Hakları Komitesine hitaben 23 ülke adına söz alan İngiltere temsilcisi Karen Pierce, Doğu Türkistan'daki insan hakları ihlalleri iddialarına ilişkin endişeleri dile getiren bir açıklama yaptı.

İngiltere'nin BM temsilcisi Pierce, konuşmasında "Bölgede kitlesel gözaltılar, kültürel ve dini pratikleri kısıtlama çabaları, etnik Uygurları orantısız bir biçimde hedef alan kitlesel gözetim ve diğer insan haklar ihlallerini ve istismarları gösteren güvenilir raporlar var." konularına değindi.

Aralarında Amerika Birleşik Devletleri, Kanada, Japonya ve Avustralya gibi ülkelerin bulunduğu 23 ülke Çin'i "uluslararası ve ulusal yükümlülüklerini ve insan haklarına saygı duyma taahhütlerini yerine getirmeye" davet etti. Kurulda ayrıca Çin'den, uluslararası gözlemcilerin Doğu Türkistan'a erişimini sağlaması istendi.

Çin'e çağrı yapan ülkelerin tamamı: Arnavutluk, Avustralya, Avusturya, Belçika, Kanada, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Almanya, İzlanda, İrlanda, Japonya, Letonya, Litvanya, Lihtenştayn, Lüksemburg, Hollanda, Yeni Zelanda, Norveç, İsveç, ABD ve İngiltere.

BM Genel Kurulu İnsan Hakları Komitesinin 23 ülkenin katılımıyla yaptığı, Çin'in Doğu Türkistan'daki Müslüman Uygur Türklerine yönelik insanlık dışı politikalarını durdurma çağrısına Türkiye'nin katılmaması dikkatleri çekti. 

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar