Dünyadan Rusya'nın ve Esad Rejimin İdlib'deki saldırılarına tepkiler sürüyor

Uluslararası kamuoyu, Esed rejimi ve destekçisi Rusya'nın İdlip'teki saldırılarını kınayarak, şehit olan Türk askerleri için taziye mesajları yayımlamaya devam ediyor.

Kurultay

Dünyadan Rusya'ya ve Esad'a tepki!

"İDLİP'TEN GELEN HABERLER MİDE BULANDIRICI"

ABD'nin Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Kelly Craft, BM Güvenlik Konseyinde yaptığı konuşmada, "İdlip'ten son günlerde gelen haberler, mide bulandırıcı." diyerek, Suriye'nin kuzeybatısındaki insani krizin son bulması için Rusya'nın uçaklarını derhal indirmesi ve rejimin İdlip'ten güçlerini çekmesi gerektiğini söyledi.

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), "ABD'nin, Türkiye ve uluslararası toplumla birlikte çalışmasının yollarını arıyoruz." açıklamasını yaptı. Savunma Bakanı Mark Esper ve Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ile gerçekleştirdiği telefon görüşmesinde, Rusya ve İran tarafından desteklenen Esed rejiminin İdlip'teki gaddar saldırganlığının ele alındığı vurgulandı.

"DÜNYA HİÇBİR ŞEY YAPMADAN İDLİP'İN RUSYA, ESED, İRAN TARAFINDAN YOK EDİLMESİNİ İZLİYOR"

ABD'nin Güney Carolina eyaleti Senatörü Cumhuriyetçi Lindsey Graham, ABD Başkanı Donald Trump ile uluslararası topluma, "İdlip'te uçuşa yasak bölge ilan edilmesi" çağrısında bulunarak, "Dünya hiçbir şey yapmadan İdlip'in Esed, İran ve Rusya tarafından yok edilmesini izliyor." dedi. ABD Dışişleri Bakanlığı da yaptığı açıklamada, rejim saldırısını kınayarak, "NATO müttefiki Türkiye'nin yanındayız ve Esed rejimi, Rusya ve İran destekli güçleri, bu alçak saldırılara derhal son vermeye çağırıyoruz." ifadelerini kullandı.

"EN GÜÇLÜ BİÇİMDE KINIYORUZ"

İngiltere'nin Ankara Büyükelçiliğinin sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda, "Birleşik Krallık, dün geceki korkunç olay nedeniyle NATO müttefikimiz ve dostumuz Türkiye'ye ve Türk halkına yürekten başsağlığı dileklerini sunmaktadır. İdlip'te çok sayıda Türk askerinin ölümüne ve yaralanmasına yol açan hava saldırısını en güçlü biçimde kınıyoruz." ifadesi kullanıldı.
Mesajda, şe

 

Kaynak: Kırım Haber Ajansı - QHA

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar