Dünya Vışıvanka Günü kaydediliyor

Bugün Dünya Vışıvanka Günü kaydediliyor. Dünya Vışıvanka Günü geleneksel olarak her yıl mayıs ayının üçüncü perşembesi kutlanıyor.

Kurultay

Dünya Vışıvanka Günü kaydediliyor

Ukrainlerin, Sovyetler Birliği zamanında giyilmesi yasak olan, bağımsızlığa kavuşulduktan sonra serbestleşen, işlemeli geleneksel kıyafetleri Vışıvanka, önemli bir sembol ve halkın hazinesi olarak kabul ediliyor.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenski sosyal medya hesabında kendi ve eşinin vışıvankalı fotoğrafını paylaşarak, "Dünya Vışıvanka Gününüz kutlu olsun." diye yazdı.

DÜNYA LİDERLERİNE VIŞIVANKA HEDİYE EDİLDİ

Ayrıca Dünya Vışıvanka Günü dolayısıyla Volodmır Zelenskiy'nin eşiyle birlikte, bir dizi dünya liderine Ukrayna geleneklerine göre işlenmiş vışıvankaları hediye ettiği bildirildi.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Ofisinden yapılan açıklamada, Ukrayna tarihi ve kültürünün bir parçasını taşıyan vışıvankaların ABD, Almanya, Fransa, Kanada, Polonya, Türkiye, Baltık Devletleri ve diğer ülke liderlerine gönderildiğini ifade edildi.

UKRAYNA'NIN ANKARA BÜYÜKELÇİSİNDEN KUTLAMA MESAJI

Ukrayna'nın Ankara Büyükelçisi Andriy Sıbiga, sosyal medyada herkesin Vışıvanka Gününü kutlayarak Ankara'daki Ukrayna Derneğinin hazırladığı videoyu paylaştı. Videoda Ukrayna Derneğinde Ukraince öğrenen öğrenciler Vışıvanka ile ilgili şiir okuyarak herkesin Vışıvanka Gününü kutladı.

Haberin Kaynağı: QHA

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar