Dünya ülkeleri, gümrüklerde Çin casusluğu tehlikesiyle karşı karşıya!

Hollanda'da uluslararası limanlarındaki ve havaalanlarındaki kontrol noktalarında kullanılan yazılımın Çin menşeili olması ülkede casusluk endişelerini artırdı. Güvenlik uzmanları, Çin’in tarayıcıları aracılığıyla casusluk veya verilerin kötüye kullanması konusunda uyarılarda bulundu.

Kurultay

Dünya ülkeleri, gümrüklerde Çin casusluğu tehlikesiyle karşı karşıya!

Çin Halk Cumhuriyeti, dünyaya pazarladığı teknolojik altyapılarıyla önemli bir güvenlik tehdidi oluşturuyor. Hollanda'daki Rotterdam limanında, havaalanlarında ve dağıtım merkezlerinde, malları kontrol etmek için kullanılan Çin tarayıcılarına ilişkin raporlar bu gerçeği gün yüzüne çıkardı.

DÜNYA, TARAYICILARIN ÇİN'İN CASUSLUK VEYA KÖTÜYE KULLANIMINDAN ENDİŞELİ

Gümrüklerde kullanılan Çin merkezli Nuctech Güvenlik Denetim Ürünleri Şirketine ait kullandığı ekipmanın dijital güvenliği tehdit ediyor. Hollanda Gümrüğünde, sabit ve taşınabilir kargo, bagaj ve paket tarayıcıları dahil olmak üzere kullanılan çeşitli tarayıcılar, verileri depolayarak merkezi Pekin'de bulunan şirkette depoluyor. Nuctech şirketi, 2008 yılına kadar Çin Komünist Partisi eski Genel Sekreteri Hu Jintao'nun oğlu Hu Haifeng tarafından yönetiliyordu.

Güvenlik uzmanları ve hükumetler ise Nuctech'in sahiplerinin ve Çin devletinin, tarayıcıları casusluk veya toplanan verilerin kötüye kullanılması için kullanabileceğinden endişe ediyor.

LİTVANYA ÇİNLİ NUCTECH ŞİRKETİNİ YASAKLADI

Litvanya'nın 29 Ocak'ta bu nedenle Nuctech ekipmanlarını yasaklama kararı aldığı öğrenildi. Kanada ve Amerika Birleşik Devletleri için durum zaten böyleyken şimdi de Avrupa Parlamentosunda da endişeler artmaya başladı.

Haberin Kaynağı: QHA

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar