DSÖ raporu açıklandı: Koronavirüs nedeniyle Çin'e sert eleştiri!

Eski Yeni Zelanda başbakanı Helen Clark ve eski Liberya cumhurbaşkanı Ellen Johnson liderliğindeki bağımsız Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) heyeti, koronavirüs dair rapor sundu. Yayımlanan raporda, Çin ile ilgili eleştirel ifadeler yer aldı.

Kurultay

DSÖ raporu açıklandı: Koronavirüs nedeniyle Çin'e sert eleştiri!

DSÖ tarafından oluşturulan bağımsız heyet, koronavirüse dair raporunu bugün yayımladı. Koronavirüsün ilk görülmeye başladığında Çin'in daha hızlı hareket etme imkanı olduğu belirtilen raporda, "Ocak ayında Çin'de yerel ve merkezi yönetimlerin daha sert ve hızlı tedbirler almış olması gerektiği açıkça görülüyor. Vakaların ilk görüldüğü yerde bu önlemler hızlıca alınmalıydı ancak bu uyarıyı birçok ülke dikkate almadı" denildi.

"DSÖ, BEKLEMEKLE HATA ETTİ"

Öte yandan raporda, DSÖ'nün acil durum ilan etmek için beklemesinin bir anlamı olmadığına dikkat çekilerek, "DSÖ Acil Durum Komitesinin bir araya gelmek için Ocak'ın 3'üncü haftasını neden beklediğini anlayamadık. Aynı şekilde, salgının ilan edilmesi için de neden 30 Ocak'a kadar beklendiği belli değil. Konunun ağırlığı düşünüldüğünde bunun uluslararası bir salgın (pandemi) olduğu 11 Mart'tan önce ilan edilmeliydi." diye kaydedildi.

"DSÖ, YETERLİ GÜCE SAHİP DEĞİL"

Ayrıca Johnson ve Clark, DSÖ'nün yetersiz olduğunu vurgulayarak, "Küresel pandemik uyarı sistemi bu amaca uygun değil. Dünya Sağlık Örgütü de bu işi üstlenmek için yeterli güce sahip değil." dedi. Tavsiyeleri de içerecek olan raporun son hali Mayıs ayında sağlık bakanlarına ulaştırılacak.

Haberin Kaynağı: QHA

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar