DSÖ heyetindeki Rus uzmana göre Kovid-19'un Vuhan'dan çıktığını hayal etmek zor

Dünya Sağlık Örgütü heyeti, koronavirüsün çıkış noktasına yönelik araştırmalarını açıkladı. DSÖ heyetindeki Rus uzman, virüsün Vuhan’daki hayvan pazarından kaynaklandığına dair kanıt bulunmadığını söyleyerek, virüsün kaynağının Vuhan’daki hayvan pazarı olmadığını savundu.

Kurultay

DSÖ heyetindeki Rus uzmana göre Kovid-19'un Vuhan'dan çıktığını hayal etmek zor

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) heyetinde yer alan Rus uzman Vladimir Dedkov, koronavirüsün kökenine dair yeni bir açıklamada bulundu. Rus uzman Dedkov, Çin haber ajansı Xinhua'daki habere göre, Vuhan'daki gıda pazarında salgının yayılması için tüm koşulların olduğunu ancak bunun virüsün oradan kaynaklandığı anlamına gelmediğini savundu.

RUS UZMANA GÖRE HAYALİ BİLE ZOR

Dedkov, Kovid-19'un Wuhan Viroloji Enstitüsü laboratuvarından sızdığı iddialarını da yalanlayarak "Laboratuvar mükemmel bir şekilde donatılmış. Oradan bir şeylerin sızmış olabileceğini hayal etmek benim için zor" dedi.

KOVİD-19 İLK KEZ VUHANDAKİ PAZARDA ORTAYA ÇIKTI

Dünyayı etkisi altına alan Kovid-19 salgını ilk kez 31 Aralık 2019 tarihinde Çin'in Hubey eyaletine bağlı Wuhan kentinde deniz ürünleri gıda pazarını ziyaret eden kişilerde görülerek ortaya çıktı. Sebebi anlaşılamayan solunum rahatsızlığı şikayetiyle 17 Kasım'da ilk hasta hastaneye başvurdu. Kaynağı bilinmeyen gizemli solunum yolu hastalığı olarak DSÖ'ye bildirildi.

YASA DIŞI HAYVAN PAZARINDA TESPİT EDİLMİŞTİ

Virüsün daha önce Wuhan'da yasa dışı hayvanların satıldığı bir pazardan yayıldığı tespit edildi. Çin medyasında yer alan haberlerde virüsün kaynağı yarasa ya da yılan olabilir denildi. Bazı uzmanlar ise virüslerin porsuk sıçanlarından gelmiş olabileceği görüşünde yoğunlaştı.
Bu nedenle ülkenin pek çok yerinde kümes hayvanlarının dahi satışının yasaklandığı açıklandı.

Haberin Kaynağı: QHA

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar