Dr. Necmettin Turinay, 600 binlik söz varlığına sahip 3 dilden biri Türkçe

Yunus Emre Enstitüsü (YEE) tarafından düzenlenen "Türk Edebiyatı Yaz Okulu-2019" programı çerçevesinde "Türkçenin Kültür Tarihi" konulu bir seminer yapıldı.

Kurultay

Dr. Turinay, “Türkçe 600 binlik söz varlığına sahip”

Sultanahmet'teki Türk Edebiyatı Vakfı'nda gerçekleştirilen seminerde konuşan TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Necmettin Turinay, Türkçe'nin geniş bir coğrafya ile kelime alışverişi yapan bir dil olduğunu vurguladı.

Ayrıca Turinay, Türkçe'nin bugünkü söz varlığı 600 bin kelimeyi buluyor. Bu 600 binlik söz varlığına sahip 3 dil var. İngilizce, Arapça ve Türkçe." dedi.

Vakfın Mehmet Akif Ersoy Toplantı Salonu'nda düzenlenen seminerde yabancı katılımcılarla bir araya gelen Turinay, Balkanlar'dan Avrupa içlerine, Kafkaslar'da Orta Doğu'ya kadar geniş bir coğrafyada Türkiye'ye ve İstanbul'a yönelik yoğun bir ilgi olduğunu belirtti.

"TÜRKÇE HER MİLLETİN TARİHİNİ BARINDIRAN BİR ARŞİVDİR"

Dr. Necmettin Turinay, Türkçe'nin bugün dünyada İngilizce kadar yaygın bir dil olmadığını ancak kendi coğrafyasında tahminlerin ötesinde derinlikli, her halkın, her milletin tarihini barındıran bir arşiv niteliğinde olduğunu ifade etti.

Ardından Turinay, "Mesela Ermenilerin bütün arşivi burada, Balkanlar'da Boşnakların ve Sırpların kaynakları, arşivleri burada. Şam, Halep, Mekke, Medine, Tebriz ve Bakü arşivleri burada. Bunun içindir ki bu geniş coğrafyalardaki ülkelerin her biri kendi ülkelerinde Türkoloji bölümleri açmak mecburiyetinde kalıyorlar. Sadece bugünün Türkçesini tanımak ve öğrenmek amaçlı değil, kendi ulusal tarihlerini inşa edebilmek için de Türkçe onların en büyük kaynağı durumunda." Cümlelerini sarf etti.

Türkçe'nin Türkler için ulusal bir dil olmasının yanı sıra bir imparatorluk dili olduğunu vurgulayan Turinay, Batı ülkelerinde Latince neyse Türk ve İslam dünyasında da Türkçe'nin böyle bir rolü vardır." değerlendirmelerinde bulundu.

Haberin Kaynağı: Anadolu Ajansı

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar